Live
Archív
iSekunda
mReportér

Život s diagnózou

Premiéra: každá druhá NEDEĽA 16:30 | Reprízy: ŠTVRTOK 17:30, NEDEĽA 9:30

Archív relácie

lehnice_8.jpg
Zdravie

Úspešné liečebné miesto v strednej Európe. Čo je najväčšou pýchou neurorehabilitačného zariadenia v Lehniciach?

Beňovského kaštieľ v Lehniciach je miesto, kde sa kedysi odohrávala história. V súčasnosti sa tu úspešne lieči pohybové ústrojenstvo. Na Slovensku ale aj v strednej Európe, je toto zariadenie jediné so svojimi prístrojmi. Neurorehabilitačné zariadenie je určené pre pacientov s neurologickými, ortopedickými alebo aj reumatologickými ochoreniami. Vďaka najmodernejším technológiám v oblasti roboticky asistovanej rehabilitácie posúvajú úroveň neurorehabilitácie na Slovensku o krok ďalej.

20220417_zivot_s_diagnozou_174_1.jpg
Zdravie

Kúpele Štós ležia na hranici Slovenského krasu a Slovenského rudohoria. Aké ma toto miesto účinky?

Klimatické kúpele Štós sa nachádzajú na hranici Slovenského krasu a Slovenského rudohoria. Ležia v prírodnom lesoparku. Toto klimatické miesto je vďaka svojím účinkom vhodné na liečbu dýchacích ciest, pohybového aparátu, ľahších psychiatrických ochorení a na liečbu ochorení žliaz s vnútornou sekréciou. História kúpeľov sa začal písať 2. júna 1881. Dnes patria kúpele k obľúbeným miestam na liečbu, oddych a zábavu.

zivot_s_diagno_10.jpg
Život s diagnózou

Pacienti s cystickou fibrózou dostali novú nádej. Účinné lieky im zabezpečia normálny život

Medzinárodný deň zriedkavých chorôb si opäť uctili ľudia na celom svete, tým, že farebne nasvietili svoje významné budovy. Medzi najčastejšie zriedkavé choroby patrí aj cystická fibróza, na ktorú sa na Slovensku lieči okolo 300 detí a mladých ľudí. Až doteraz bola táto choroba istým rozsudkom smrti. Pred pár mesiacmi však mladí pacienti dostali veľkú nádej do života, v podobe nových účinných liekov, ktoré im zabezpečia niekoľko rokov normálneho života. Rozprávali sme sa s Petrom Štepánkom, zástupcom klubu cystickej fibrózy.

20220215_zivot_s_diagnozou_152_3.jpg
Život s diagnózou

15. február je Medzinárodným dňom detskej rakoviny. Ktoré typy nádorov postihujú deti najviac?

15. február je Medzinárodným dňom detskej rakoviny. Je poctou pre deti, ktoré bojujú alebo už úspešne dobojovali s touto chorobou. Zároveň je aj spomienkou pre deti, ktoré svoj boj prehrali. Pri tejto príležitosti sme sa rozprávali s prednostkou kliniky detskej hematológie a onkológie NÚDCH prof. Alexandrou Kolenovou a vyliečenou pacientkou s leukémiou Viktóriou Gibasovou.

20220206_zivot_s_diagnozou_62_7.jpg
Zdravie

Počet onkologických ochorení stále narastá. Aké nádory sú na Slovensku najčastejšie?

Onkologické ochorenia sa stále držia na prvých priečkach v úmrtnosti pacientov spolu so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Na druhej strane, tým ako postupuje veda a výskum, je stále viac druhov nádorov, u ktorých je veľká šanca na úplné vyliečenie. U mužov sa najčastejšie stretávame s nádormi hrubého čreva a konečníka. U žien dominuje rakovina prsníka a maternice. O tom, ktoré prehliadky netreba zanedbávať a pre koho sú vhodné nové metódy genetických vyšetrení, porozprával onkológ Jozef Dolinský.

20220123_zivot_s_diagnozou_231_4.jpg
Život s diagnózou

Transplantácia srdca je poslednou možnosťou, tvrdí kardiochirurg. Ako predísť srdcovo-cievnym ochoreniam?

V posledných dvoch rokoch do našich životov dramaticky zasahuje koronavírus. Napriek tomu sú ale na prvom mieste úmrtnosti iné diagnózy. Srdcovo-cievne ochorenia, inak povedané ochorenia obehovej sústavy. O operáciách srdca a o tom, ako rozumnou životosprávou predísť srdcovo-cievnym ochoreniam, sme sa rozprávali s kardiochirurgom Františkom Sabolom.

20211128_zivot_s_diagnozou_4.jpg
Život s diagnózou

Prvú preventívnu prehliadku rakoviny prostaty by mali muži absolvovať v päťdesiatke, tvrdí urológ

V relácii Život s diagnózou sme sa rozprávali o urológii. Jednou témou bola diagnóza, ktorá je treťou najčastejšou rakovinou u mužov a to je karcinóm prostaty. Druhou témou bol zákrok, ktorý zo zdravotného hľadiska nie je vážny ani nebezpečný, ale môže byť vážnym riešením pre viacdetnú rodinu, ktorá sa nachádza v ťažkej finančnej situácii a už si nemôže dovoliť priviesť na svet ďalšie deti. O tejto téme sme sa rozprávali s Romanom Sokolom, urológom a onkourológom z Privátnej urologickej ambulancie v Trenčíne.

zivot_s_diagnozou_4.jpg
Život s diagnózou

Zdravé oči nie sú samozrejmosť, pri akých príznakoch treba spozornieť?

Zrak je jedným z najdôležitejších vnemov, na základe ktorého vnímame svet okolo seba. Mať zdravé oči ale vôbec nie je samozrejmosť. O tom, aké najnovšie možnosti prináša moderná medicína, a tiež pri ktorých príznakoch by sme mali spozornieť v štúdiu priblížila očná lekárka iClinic Mária Praženicová a hlavný očný lekár siete iClinic Ivo Ďurkovič.

strana 1 / 2