
Nahradí nové MG ZS Suzuki Vitaru 1,6 VVT?
Čo dokáže nahradiť Suzuki Vitaru 1,6 VVT? Môže to byť nové MG ZS? Ako prví na Slovensku sme si ho vyskúšali so základnou atmosferickou 1,5 bez elektrifikácie. Obstojí dynamikou a spotrebou?
Keď si náš divák kladie otázku, či je MG ZS dôstojným nástupcom jeho obľúbenej Suzuki Vitary s atmosférickým motorom a manuálom, odpoveď nie je jednoduchá. MG síce zvádza atraktívnou cenovkou a bohatou výbavou, no skutočné odpovede sa skrývajú hlbšie – pod kapotou, na podvozku aj v reálnom každodennom používaní.
Rozmery a dizajn
Druhá generácia MG ZS rozmerovo dorástla. Už sa radí medzi malé SUV a kompaktnú nižšiu strednú triedu. Vonkajšie proporcie pôsobia robustnejšie než u pôvodnej verzie a karoséria je spracovaná precízne – špáry sú rovnomerné, plastové diely lícujú a kvalita povrchovej úpravy je v poriadku.
Hrúbka laku sa pohybuje v rozmedzí 70 až 100 mikrónov a na väčšine častí karosérie je zinková vrstva, výnimkou zostáva strecha. Plastová ochrana kapoty naznačuje snahu o zlepšenú odolnosť voči kamienkom.
Poctivý atmosférický štvorvalec
Pre konzervatívneho motoristu, ktorý sa chce vyhnúť turbám a automatickým prevodovkám, MG ZS ponúka zaujímavú alternatívu: 1.5-litrový atmosférický štvorvalec s výkonom 85 kW (116 k) a päťstupňovou manuálnou prevodovkou.
Motor je tichý, kultivovaný a na voľnobehu takmer nepočuteľný. Vyznačuje sa okamžitou odozvou na plyn, vďaka ktorej je jazda v meste svižná. Dynamika však vyžaduje prácu s otáčkami – krútiaci moment vrcholí až pri 4500 ot/min.
Reálna spotreba
Priemerná spotreba počas testu dosiahla 6,3 l/100 km – rovnakú hodnotu, akú dosahovala Vitara 1.6 VVT so 4x4.
V meste sa spotreba pohybuje pod hranicou 7 litrov, na okreskách klesá k 5 a na diaľnici stúpa k 7,2 l/100 km. MG však nemá šiesty prevodový stupeň, čo sa prejavuje vyššími otáčkami a hlučnosťou na diaľnici.
Podvozok: komfort predovšetkým
MG ZS stavil na pohodlie. Žiadne športové ambície, ale veľmi dobré filtrovanie nerovností. Systém stabilizácie zasahuje pomerne razantne, čo naznačuje, že v ostrej jazde mu chýba suverenita.
Tlmiče však pri bežnej jazde zabezpečujú komfort aj pri tvrdšie nahustených pneumatikách (2,5 baru). Na zadných sedadlách je menej pohodlia ako vpredu – tvrdšie operadlo a chýbajúce výduchy kúrenia sú slabším miestom kabíny.
Kvalita spracovania
Kabína pôsobí príjemne, mäkčené plochy, kvalitné tlačidlá a koženkové čalúnenie pridávajú na dojme. Negatívom je mierne zadrhávanie spojkového pedála o koberec.
Infotainment je centrom ovládania, no klimatizácia má vlastnú skratku. Napriek automatickému vzhľadu je však manuálna. Displej prehráva aj videá cez USB, ak vozidlo stojí.
Bezpečnostné a praktické prvky
Veľkým plusom je kvalitný 360° kamerový systém a priame meranie tlaku v pneumatikách. Prístrojový panel je jednoduchý, no praktický – zobrazuje aj napätie batérie.
Batožinový priestor ponúka 443 litrov, s dvojitým dnom, no bez rezervy. Technicky by sa tam vošla, ak by sa horné dno trvalo umiestnilo do vyššej polohy.
Korózia: achillova päta MG?
A tu prichádzame k najväčšej výhrade. Napriek tomu, že testovaný kus mal najazdených len 1000 km, už boli na podvozku badateľné začiatky korózie – nielen na nápravách, ale aj na samotnej karosérii.
Ide o rovnaký problém, aký bol medializovaný aj pri predchádzajúcej generácii MG ZS a MG HS. Lak a ochranný nástrek sú nerovnomerné, niektoré časti boli zjavne striekané len z jednej strany.
Odporúčanie: antikorózna ochrana
Našťastie, importér uvádza, že odborné antikorózne ošetrenie podvozka neporuší záruku. Napriek tomu sa odporúča individuálne si túto informáciu overiť pred konkrétnym zásahom.
Dodatočné ošetrenie by malo byť samozrejmosťou pre každého, kto plánuje s MG ZS jazdiť počas zimnej sezóny.
Viac zaujímavostí si pozrite vo VIDEU.