Štúdio TA3

Balíčky na prežitie majú nachystané, je ťažké neprepadnúť panike. Ako vnímajú napätie Ukrajinci?

Uplynulé týždne sa slovo vojna skloňovalo častejšie, ako by sme chceli. Politickou témou číslo jeden je dianie na Ukrajine. Informovali sme o presunoch ruských vojsk, sťahovaní diplomatov a tiež o napätí v celej Európe. Ako ale situáciu vnímajú samotní Ukrajinci? Spojili sme sa s Ukrajinkou žijúcou v Kyjeve Annou Siedykh.

Anna Siedykh zdôraznila, že vojna na Ukrajine trvá už osem rokov, odkedy Rusko anektovalo Krym a okupovalo východ krajiny. "Vojna nie je na celej Ukrajine, ale počas týchto rokov ju veľmi cítiť v informačnom prostredí," priblížila. 

Terajšia situácia podľa nej rozdelila ľudí do dvoch táborov. Jedni si myslia, že ide o intenzívnejšie pokračovanie hybridnej vojny, ktorá má za cieľ Ukrajinu destabilizovať a v inváziu neveria. Tí druhí si myslia, že k vojne môže dôjsť.

Siedykh povedala, že ako ona, tak aj jej priatelia majú pripravené takzvané balíčky na prežitie a všetci majú plány, ako sa bude počas invázie postupovať. "Prepadnúť panike a úzkosti je v tejto situácii veľmi jednoduché. Dôležité pre nás je tie pocity potláčať a naučiť sa žiť s novou realitou," vysvetlila. Ukrajinci podľa nej majú práve teraz možnosť uvedomiť si, kým sú a kde vidia svoju krajinu.

Ďalšie relácie