Raňajky

Špičkový šéfkuchár v školskej jedálni? Projekt pomáha kuchárkam aj deťom

V Raňajkách sme hovorili o projekte s názvom Školská jedáleň, ktorému sa veľmi intenzívne venuje poslankyňa NR SR Jarmila Halgašová. Čo je hlavným cieľom projektu? Ako vznikla idea projektu a aké jedlá si školské jedálne vyberali? V projekte spolupracuje aj šéfkuchár Marcel Ihnančák. Ako hodnotí úroveň školského stravovania? Je veľký rozdiel pracovať v školskej kuchyni a profesionálnej reštaurácii?

Halgašová pred vyše desiatimi rokmi založila projekt Hravo ži zdravo, kde komunikovala s piatakmi zo základných škôl. "Tam som sa dozvedela, na základe anonymných dotazníkov, že 50 percent detí nechodí na obedy, čo je zásadná chyba," podotkla Halgašová s tým, že meniaci sa životný štýl a nárast obezity zapríčiňujú civilizačné ochorenia v staršom veku.

Halgašová zdôraznila, že by nám malo záležať na zdravom vývoji detí, aby sme si vychovali zdravú generáciu. Vysvetlila, že v spolupráci so šéfkuchárom Marcelom Ihnačákom prišli na to, že jedlá, ktoré sa varia v školskej jedálni, možno pripravovať lepšie aj chutnejšie. 

Kuchárky sú podľa Halgašovej šikovné, ale keď svoj odbor vyštudujú v osemnástich rokoch, tak sa postupne menia zariadenia, technológie a ich prístup potrebuje taktiež zmenu. Preto sa rozhodla so známym renomovaným šéfkuchárom ukázať kuchárkam, ako sa jedlá dajú pripraviť inak, síce podľa platných a záväzných receptúr, so záväznými surovinami a zložením, ale aby to deťom aj chutilo.

Ihnačák zdôraznil, že aj v školských jedálňach sa dá dobre najesť, dôležitá je práca so surovinami. "Záleží vždy na konkrétnom tíme, ktorý varí. Ako k tomu pristupujú, ako to dochutia, ako to naservírujú. Sú tam niektoré detaily, ktoré keď sa vylepšia, tak to bude nielen lepšie vyzerať, ale aj lepšie chutiť," vysvetlil šéfkuchár.

Ďalšie relácie