FOTO Od požiaru Notre-Dame prešli dva roky, ako pokračujú renovácie?

TA3
15.4.2021 13:21

Od ničivého požiaru parížskej katedrály Notre-Dame uplynuli už dva roky. Pamiatku by mali opäť otvoriť pre verejnosť v roku 2024. O tom, ako pokračuje renovácia nám, povedala naša spolupracovníčka v Paríži Alena Vrbovská.

Parížska katedrála Notre-Dame a jej okolie môžu zostať staveniskom ešte ďalších "15 alebo 20 rokov," uviedol rektor chrámu Patrick Chauvet.  V dňoch, ktoré nasledovali po ničivom požiari Notre-Dame z 15. apríla 2019, francúzsky prezident Emmanuel Macron verejne prisľúbil, že obnova katedrály sa zavŕši do roku 2024, keď sa v Paríži budú konať letné olympijské hry.

Mnohí vládni úradníci, ale najmä odborníci však upozornili, že je nereálne dokončiť taký rozsiahly projekt do Macronom stanoveného termínu. Aj rektor Chauvet k svojmu odhadu, že renovácia gotickej katedrály si vyžiada 15 či 20 rokov, uviedol: "Ručím za to, že je tu čo robiť".

Okrem toho, že požiar vážne poškodil samotnú katedrálu, v plameňoch sa roztavilo aj množstvo toxického olova použitého pri stavbe jej strechy. Tento olovený prach uľpel na múroch katedrály a na budovách i verejných priestranstvách v okolí, čo skomplikovalo čistiace práce, ktoré sa začali ešte pred samotnou renováciou. Okrem renovácie gotickej katedrály naplánované práce zahŕňajú aj prestavbu promenády okolo chrámu, do ktorého pred požiarom ročne zavítalo okolo 20 miliónov turistov.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok