včera 20:37
Prázdna Družba, stopnutá elektrina
Štátny SEPS vypovie zmluvu o núdzových dodávkach elektriny Ukrajine pre stopku ropy. Podľa premiéra Fica ropovod na Ukrajine nie je zničený, tvrdí to na základe satelitných snímok. No a kým ropa neprúdi z Ruska cez Družbu, problém je aj s dodávkami pre vojnu na Blízkom východe. O témach sme sa rozprávali s poslankyňou Európskeho parlamentu Juditou Laššákovou (Smer-SD/nezaradená) a poslancom NR SR Jánom Hargašom (PS).
Podľa europoslankyne za Smer-SD Judity Laššákovej je krok vlády legitímny, keďže povinnosť dodávať núdzovú elektrinu sa vzťahuje len na členské štáty EÚ. „Ukrajina nie je členským štátom EÚ, takže ja nevidím problém v tom, že vypovieme túto zmluvu,“ uviedla v relácii. Zároveň dodala, že trpezlivosť vlády má svoje hranice: „Myslím si, že SR mala dostatočne dlhú trpezlivosť s Ukrajinou, pretože ak od 27. januára nám sľubujú, že každým dňom už teda dodajú tú ropu, a dnes je 4. marec, tak asi tá trpezlivosť vlády SR má tiež svoje hranice.“
Opozičný poslanec za Progresívne Slovensko Ján Hargaš krok kabinetu kritizuje a považuje ho za necitlivý. „Ja si myslím, že to je trochu bezcitné a cynické,“ povedal s tým, že ide o pomoc krajine vo vojne. Premiérovi zároveň vyčíta nedostatok osobnej diplomacie: „Namiesto toho on sedel tu na Slovensku, v teple, vykrikoval po Ukrajincoch a nakoniec im stopol núdzové dodávky elektriny. Vyriešil sa problém? Nevyriešil.“
Spor sa vedie najmä o to, či je zastavenie dodávok elektriny primeranou reakciou na prerušené dodávky ropy cez ropovod Družba. Kým koalícia tvrdí, že Ukrajina si neplní záväzky a Slovensko musí chrániť vlastné záujmy, opozícia upozorňuje na riziko straty dôveryhodnosti aj príjmov z obchodovania s elektrinou. Obe strany sa zhodujú len v tom, že obnovenie dodávok ropy je kľúčové – otázne zostáva, či k nemu povedie tvrdší postup, alebo intenzívnejšie rokovania.