Live
Archív
iSekunda
mReportér

Portrét

Archív relácie

portret_jaros_9.jpg
Portrét

Portrét spisovateľa a scenáristu Petra Jaroša

Spisovateľ a scenárista Peter Jaroš je autorom vyše dvoch desiatok noviel a románov, šiestich rozhlasových hier a ôsmich filmových scenárov. Po absolvovaní Filozofickej fakulty bol krátko redaktorom vo vydavateľstve Mladé letá, potom v týždenníku Kultúrny život a neskôr prešiel do literárnej redakcie Československého rozhlasu. Takmer 20 rokov pracoval ako scenárista a ústredný dramaturg na Kolibe a na krátko sa stal aj poslancom parlamentu. Jeho debutové Popoludnie na terase získalo cenu Ivana Kraska a nasledovali ďalšie úspešné novely a romány. Jeho generačná sága Tisícročná včela sa stala jedným z najlepších románov 20. storočia. Úspešnej filmovej verzii predchádzal scenár filmu Pacho hybský zbojník, či dramaturgia obľúbenej Nevery po slovensky.

portret_vojtek_1.jpg
Portrét

Portrét herca a zabávača Ivana Vojteka

Herec a zabávač Ivan Vojtek vyštudoval herectvo u profesora Karola L. Zachara. Už počas štúdia získal angažmán v nitrianskom divadle, kde si padli do oka s režisérom Jozefom Bednárikom a jeho dvorným hercom ostal aj po prechode na bratislavskú Novú Scénu. Videli sme ho v muzikáloch a inscenáciách Modrá ruža, Vlasy, Archa templárov, ako aj Kubo či Na skle maľované. A na doskách Slovenského národného divadla aj v hlavnej úlohe Molièrovho Harpagona. Popri rozprávkach a seriáloch moderoval kulinársku reláciu Kulinárium a vždy dokázal prekvapiť aj ako súčasť športovej partičky Mužstva futbalových zázrakov.

portret_chalupkova_3.jpg
Portrét

Portrét herečky a nadšenej recitátorky Evy Márie Chalupovej

Rodáčka z Turčianskeho svätého Martina, herečka a nadšená recitátorka, Eva Mária Chalupová prišla do Bratislavy pôvodne študovať klasický balet. Jej herecký talent však objavili filmári a po nástupe na VŠMU k profesorovi Zacharovi už mala krst pred kamerou za sebou. Prišla hlavná rola v Pokorených riekach a v Tangu pre medveďa, Polnočná omša a Červené víno. Štúdium dokonca prerušila pre ponuku vystupovať so SĽUK-om v Paríži. Cestovala a zároveň sa vracala moderovať obľúbenú televíznu Hitparádu. Jej Manon Lescaut dosiahla na poetickej scéne rekordných 150 repríz, ale to si ju už vyhliadli v Slovenskom národnom divadle, kde hrá v niekoľkých inscenáciách aj dnes.

tapak_3.jpg
Portrét

Portrét sochára, figuralistu a majstra kresby Jána Ťapáka

Sochár Ján Ťapák je ako jedna z najvýznamnejších osobností svojej generácie výborný figuralista, rozprávač a majster kresby. Ako absolvent rezbárstva bratislavskej ŠUPS vyštudoval sochárstvo u profesora Snopeka a Kulicha. Po tom, ako získal tvorivé štipendiá, absolvoval sochárske sympóziá v Rakúsku, Nemecku a Taliansku. Venoval sa aj scénickej tvorbe pre Slovenské národné divadlo, ale najmä pre súbor Lúčnica, ktorého bol niekoľko rokov súčasťou. Je autorom viacerých exteriérových monumentálnych sochárskych diel i realizácií do interiérov. Má za sebou množstvo samostatných kolektívnych výstav, medzi ktoré patria aj výnimoční samurajovia s nadčasovým kultúrnym kontextom, Sila harmónie či expozícia v srdci realizovaná v Danubiane. Jeho diela sú zastúpené vo verejných i súkromných zbierkach doma i v zahraničí

Portrét klimatológa a meteorológa Milana Lapina
Portrét

Portrét klimatológa a meteorológa Milana Lapina

Meteorológ a klimatológ Milan Lapin študoval na bratislavskej Univerzite Komenského v odbore fyzika už so špecializáciou, ktorá nasmerovala cleý jeho život. V súčasnosti pôsobí ako profesor meteorológie a klimatológie na FMFI UK. Pôsobil aj v SHMÚ, kde sa venoval propagácii klimatických zmien v médiách i prednáškam verejnosti. Na konte má desiatky významných publikácií, výskumných a vedeckých aktivít i projektov.

Portrét diplomata a historika Miroslava Musila
Portrét

Portrét diplomata a historika Miroslava Musila

Diplomat, historik, spisovateľ a publicista Miroslav Musil je zároveň vášnivý cestovateľ, tlmočník a prekladateľ. V Bratislave vyštudoval psychológiu a prednášal aj na svetových univerzitách. Zastával rôzne pozície v OSN, UNESCO a na veľvyslanectve vo Washingtone. Založil diplomatické múzeum a je autorom viacerých kníh aj o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Osobnostiam sa venoval aj ako scenárista.

Portrét svedka holokaustu Pavla Kučeru
Portrét

Portrét svedka holokaustu Pavla Kučeru

Pavol Kučera sa narodil v pokojnom prostredí dedinky Borčice. Otec režíroval miestne divadlo a mama v ňom hrávala. U deda sa schádzali učiteľ, farár aj notár. Až pokým nezačali transporty židov. Ako šesťročný sa ocitol v koncentračnom tábore Bergen-Belsen. A aj keď vďaka nej prežil holokaust, jeho otec sa v Buchenwalde oslobodenia nedožil. Na ZŠ na Nedbalovej nastúpil o rok neskôr, a aj s podporou staršieho brata Eugena sa mu podarilo absolvovať štúdium ako elektroinžinier. A aj keď o tom nerozpráva, na prežité hrôzy a utrpenie zabudnúť nechce a nemôže. Možno aj preto vo svojich 78 rokoch stále pracuje.

Portrét sochára Juraja Čuteka
Portrét

Portrét sochára Juraja Čuteka

Narodil sa v Žiline, no po rodinnom sťahovaní do Bratislavy navštevoval Strednú umelecko-priemyslovú školu a štúdium zakončil v Prahe. Odvtedy sa živí ako výtvarník v slobodnom povolaní. Venuje sa komornej i monumentálnej plastike, tvorbe interiérov, dizajnu či sochárskeho nábytku, no nie sú mu cudzie ani kreslenie či maľovanie. Svoje diela vystavoval aj v Európe či Izraeli a jeho tvorba sa dočkala aj viacerých ocenení.

Portrét básnika Ivana Štrpku
Portrét

Portrét básnika Ivana Štrpku

Už počas štúdia odboru slovenčina – španielčina na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského pôsobil ako redaktor v literárnych časopisoch. Vyskúšal si aj prácu dramaturga pre deti a mládež v televízii. Vo svojich dielach často opisuje zážitkový až rozprávkový svet svojho detstva, v 70. rokoch mal pre svoje politické názory pozastavenú publikačnú činnosť. Známe sú aj jeho texty pre slovenskú hudobnú legendu Deža Ursinyho, ktoré sú v našej populárnej hudbe považované za neobyčajný zjav.

Portrét fotografa Alana Hyžu
Portrét

Portrét fotografa Alana Hyžu

Alan Hyža patrí k najuznávanejším slovenským fotografom. Po rokoch práce v slovenských denníkoch a týždenníkoch pracuje dnes ako fotograf v slobodnom povolaní. Vo svojej tvorbe uprednostňuje dokumentárnu, najmä čiernobielu fotografiu. V poslednom období pracoval na projektoch ako Misia, kde mapoval život saleziánov vo svete, na knihe Sto ľudí a ich miest, po revolúcii fotil krajiny východného bloku a s dreveným fotoaparátom zaznamenával miznúce Slovensko v knihe Memoria. Takýchto obrazových publikácií má na konte už deväť. Na pomoc ľuďom v núdzi založil občianske združenie Medzi nami.

Portrét historika, sociológa a politika Ivana Laluhu
Portrét

Portrét historika, sociológa a politika Ivana Laluhu

Historik, sociológ a politik Ivan Laluha je autorom mnohých vedeckých publikácií, projektov a vysokoškolských učebníc. Študoval históriu na univerzitách v Moskve, Odese a sociológiu v Belehrade. Na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave pôsobil v dvoch etapách. Profiloval sa ako autor štúdií o sociálnom rozvoji a zakladateľ predmetu Kvalita života. Keď ho v politických čistkách v roku 1970 vylúčili z komunistickej strany, zapojil sa do disidentskej činnosti a úzko spolupracoval s Alexandrom Dubčekom. Po Novembri 1989 sa stal poslancom Federálneho zhromaždenia za VPN. Aktívne sa zúčastnil príprav vzniku samostatnej SR a z politiky odišiel ako člen Sociálnodemokratickej strany.

strana 1 / 20