Live
Archív
iSekunda
mReportér

Paralympijský špeciál

Premiéra: posledný štvrtok v mesiaci 18:00 | Repríza: ŠTV 22:30, SO 10:30, NE 18:00

Archív relácie

20240222 - PARALYMPIJSKY-SPECIAL
Paralympijský špeciál

Paralympionikom roka sa stal Malenovský. Vo Svetovom pohári bez medailí neodišli ani naše paralyžiarky

V ankete Paralympionik roka triumfoval premiérovo parastrelec Radoslav Malenovský pred druhým Jozefom Metelkom a treťou Veronikou Vadovičovou. Do začiatku parížskej paralympiády ostáva posledných menej ako 200 dní. Boli nám pridelené ďalšie dve miestenky - tentoraz vďaka našim paraplavkyniam. Vo Svetovom pohári naše paralyžiarky neodišli bez medailí.

rttrrr.jpg
Paralympijský špeciál

MS v paraplávaní aj MS v paracyklistike. Ako sa darilo našim?

V úvodnej časti sa aj dnes pozrieme, ako sa darilo v uplynulých týždňoch našim športovcom na medzinárodných podujatiach. Vrchol sezóny v podobe MS zažili v auguste naše paraplavkyne i paracyklisti. Rozprávali sme sa Veronikou Vadovičovou, majsterkou Európy v parastreľbe za rok 2023. A na záver sme sa vrátili do Piešťan, kde sa uplynulý víkend konal ďalší ročník festivalu Paráda. Ako to tam vyzeralo, si môžete pozrieť za zvuku novej piesne s názvom Nezlomní od Petra Cmoríka, Kulyho, Lucie Bujnovej a Michala Červienku.

uztreww_1.jpg
Paralympijský špeciál

Blížia sa paralympijské hry v Paríži. Kto už má miestenku istú?

Letné mesiace sú okrem prázdnin spájané aj s množstvom športových podujatí –tak medzi zdravými ako aj zdravotne znevýhodnenými. Aj preto sme tu po mesiaci opäť s pravidelnou reláciou Paralympijský špeciál. Pripravili sme pre vás júlovú časť. Z pohľadu slovenských paralympionikov a ich šancí vybojovať si miestenky na budúcoročné paralympijské hry do Paríža, pútali v júli pozornosť najmä svetové šampionáty v paraatletike a v paralukostreľbe. Vo výbornom svetle sa však na medzinárodnej scéne opäť ukázali okrem iných aj naši parastrelci.

dfsdhujgf.jpg
Paralympijský špeciál

Paracyklistov čaká rušné leto. Na akých podujatiach ich môžeme vidieť?

19 tenistov na vozíku z 9 krajín a medzi nimi aj slovenskí reprezentanti Marek Gergely a Jozef Felix. 28. ročník Slovakia Open na dvorcoch TC Empire v Trnave bol okrem iného vydarenou reklamou pre slovenský tenis na vozíku. Marek Gergely síce prvenstvo neobhájil, ale s nasadenou jednotkou Francúzom Žasiakom vypadol vo štvrťfinále tesne až po trojsetovom boji. Na spomínaného Žasiaka nestačil už skôr vo dvojhre ani druhý Slovák Jozef Félix, no všetko si vynahradil celkovým víťazstvom vo štvorhre. Ale aj o skúške strelnice a budúcnosti slovenského športu sme hovorili v relácii Paralympijský špeciál.

plavanie_1.jpg
Šport

Slovenským paraplavcom sa na svetom šampionáte darilo najmä v krátkych disciplínach, v dlhších potvrdili svoje maximá

V marcovom diele relácie Paralympijský špeciál sme sa pozreli na to, ako sa v marci darilo našim reprezentantom v zimných športoch – teda curlerom na vozíku, parahokejistom i paralyžiarovi Marekovi Kubačkovi na záverečnom podujatí Svetového pohára 2022/23. Zaujímavé to bolo aj v letných športoch, parastolnom tenise a tenise. Úspešnú sezónu prežíva tenista na vozíku Tomáš Masaryk. Pozornosť sme venovali aj slovenskému paraplávaniu, viac o cieľom a víziách na tento rok porozprával Martin Sadloň, generálny manažér slovenského paraplávania.

hladame_taletnty_2.jpg
Paralympijský špeciál

Pre každé dieťa sa snažíme nájsť ideálny šport, v budúcnosti sa môžu stať aj reprezentantmi krajiny, hovorí Krako

V januárovej časti vrcholil svetový šampionát v paraalpskom lyžovaní. Slovenská výprava už v záverečných dňoch ďalšie medaily nepridala, a tak sa domov vrátila s jedným striebrom a jedným bronzom, ktoré vybojovala Alexandra Rexová s navádzačkou Evou Trajčíkovou. V štúdiu sme sa rozprávali s Jakubom Krakom, 5-násobným paralympijským víťazom v paraalpskom lyžovaní a s bývalým navádzačom Jurajom Mederom. Rozprávali sme sa o zimnej edícií projektu Hľadáme talenty.

20230126_paralympijsky_special_10.jpg
Paralympijský špeciál

Je nemožné konkurovať svetovým špičkám hráčov na vozíku, pokiaľ naši reprezentanti nebudú mať vozík šitý na mieru, hovorí Habšudová

Úvod roka sa v športe zdravotne znevýhodnených nesie najmä v znamení majstrovstiev sveta v paraalpskom lyžovaní. V španielskych Pyrenejách reprezentujú v týchto dňoch Slovensko štyria naši reprezentanti. Január je vo svete športu tradične, okrem iného, tiež mesiacom úvodného grandslamu novej tenisovej sezóny Australian Open. Nie o tenise, ale presnejšie o paralympijskom športe, o tenise na vozíku, sme sa rozprávali s Karin Habšudovou.

ta3_76.jpg
Paralympijský špeciál

Šesťnásobná majsterka sveta Kašická naďalej dominuje v tanci, vyhrala takmer pol tucta medailí

96 účastníkov z 15 krajín sveta a medzi nimi aj štyri domáce páry. Helena Kašická s Markom Marušákom, Mária Dutková s Martinom Šolcom, Patrícia Albertová s Dominikom Godlom a Petra Chomová s Lukášom Bogdanom. Slovenskí tanečníci získali spolu sedem medailí, pričom naša najúspešnejšia tanečníčka na vozíku, šesťnásobná majsterka sveta Helena Kašická až päť, z toho štyri zlaté. Svoju dominanciu tak neprestáva potvrdzovať ani s novým tanečným partnerom.

para_18.jpg
Paralympijský špeciál

Keď s Vadovičovou bojujeme o nejaké umiestnenie, väčšinou to skončí medailovo, tvrdí Malenovský

Slovenské farby hájila na tomto šampionáte trojica Marcel Pavlík, Marián Marečák a Martin Dorič. Najväčšou, viac ako len športovou udalosťou, našich paralympionikov bol v auguste prvý bezbariérový festival s názvom Paráda. Ešte pred ním sa ale v Piešťanoch oceňovalo i krstilo. Nielen už známi úspešní paralympionici, ale aj desiatky detí zažili v Piešťanoch svoju slávnosť - v tomto prípade letný multišportový kemp s názvom Hľadáme talenty.

strana 1 / 2