Live
Archív
Podcast
iSekunda

Ekonomika+

Archív relácie

dssaf_3.jpg
Ekonomika+

Ekonomická kondícia samospráv

Samosprávy ešte tento rok vedia ekonomicky utiahnuť. Tvrdí to Únia miest Slovenska. Súčasne však upozorňuje, že sa im to podarí len vďaka zvyšovaniu daní a poplatkov, náročným úsporným opatreniam a niekde aj čerpaniu rezerv z minulých rokov. Kľúčovým problémom pre mestá bude to, ako budú vyzerať ich budúcoročné rozpočty, a aký postoj k nim zaujme nová vláda po voľbách. Predošlé vlády vyvolali podľa miest svojimi nesystémovými opatreniami a kompenzáciami ilúziu, že je Slovensko v bezpečí a dobrej kondícii, ktorá sa nekončí. Viac sme si povedali v rozhovore. Našimi hosťami boli Jana Červenáková, výkonná viceprezidentka Únie miest Slovenska a Radovan Ďurana, analytik INESS.

eeeefffefef.jpg
Ekonomika+

Veľké presuny peňazí sporiteľov

Dôchodkové správcovské spoločnosti v júli uskutočňujú prvé presuny majetku sporiteľov do rizikovejších, ale potenciálne výnosnejších indexových dôchodkových fondov. Pritom akciové indexy sú najvyššie za ostatný rok. Znamená to, že budeme mať vyššie dôchodky? Aj o tom sme sa rozprávali v dnešnom rozhovore. Našimi hosťami boli Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ Partners Investments a Matej Varga, generálny riaditeľ Kooperativa DSS.

ekonomika_63.jpg
Ekonomika+

Nelegálny obchod s cigaretami

Vlády prišli o viac ako 10 miliárd eur, ktoré mohli použiť na podporu ľudí v ťažkých časoch poznačených rekordnou infláciou. Milióny dospelých fajčiarov sa aktuálne obracajú na nelegálny trh namiesto toho, aby prešli na lepšie alternatívy. Výročná štúdia KPMG zistila, že celková odhadovaná spotreba nelegálnych cigariet v EÚ sa minulý rok zvýšila o 4 % na spolu 35,5 miliardy kusov a dosiahla tak podiel 8 % z celkovej spotreby. Viac sme si o téme povedali s dnešnými hosťami. Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz, Peter Grinč, riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy SR a Milan Dibala, z Odboru výkonu služby a projektov Oddelenie služobnej kynológie Finančného riaditeľstva SR.

ekonomika_76.jpg
Ekonomika+

Vlastná výroba elektrickej energie

V súčasnosti si málokto vie predstaviť čo i len deň bez elektrickej energie. Možnosť vyrobiť si elektrickú energiu vo vlastnej elektrárni nezávisle od centrálnych zdrojov a ešte aj z obnoviteľného zdroja je teda veľmi lákavá. Zároveň nám takéto riešenie dáva možnosť  šetriť životné prostredie, ako aj náklady na nákup elektrickej energie. Viac sme si o tejto téme povedali s Marekom Chrastinom, členom predstavenstva a technický riaditeľ spoločnosti ESCO Slovensko.

fgrs_1.jpg
Ekonomika+

Firmy riešia inovácie a šetria energiami

Podniky vplyvom zdražovania a konfliktu na Ukrajine spomaľujú investičnú aktivitu a tlmia plány na rozširovanie činnosti. Pokiaľ už firmy a podnikatelia investujú, tak najmä do inovácií a energetických úspor. Veľkou témou je klimatická zmena a prechod na udržateľnejšiu a efektívnejšiu formu biznisu. Vyplýva to z výsledkov ČSOB Indexu očakávania firiem. Viac sme si o výsledkoch prieskumu povedali s Dášou Pollákovou, manažérkou oddelenia pre živnostníkov a malé firmy z ČSOB.

20230627_ekonomika_plus_avis_11.jpg
Ekonomika+

Čína ohrozuje európske automobilky

Čínske značky svojimi modelmi významne ohrozujú európske automobilky, veľkú časť predajov si ukrojili aj v Rusku. Zapĺňať majú dieru, ktorá vznikla po odchode značiek ako Volkswagen, Toyota či Hyundai po rozpútaní vojnového konfliktu na Ukrajine. Ak politici neprijmú zodpovedajúce opatrenia, môže čínska konkurencia európskych výrobcov do roku 2030 pripraviť na zisku o sedem miliárd eur ročne. Viac sme si povedali s generálnym riaditeľom spoločnosti United Automotive Group Vladimírom Orthom.

20230418_ekonomika_plus_vub_5.jpg
Ekonomika+

Banky podporujú udržateľné podnikanie

Firmy a samosprávy v súčasnosti veľmi citlivo vnímajú vyššie náklady spojené s energiami, no taktiež potrebujú rozumne investovať do modernizácie a efektivizácie. Zároveň je táto investícia príležitosťou vykročiť na zelenú cestu. Nastaviť svoje fungovanie udržateľné nielen z dôvodu nákladov, ale aj z dôvodu čoraz nevyhnutnejšie zakomponovania ESG princípov do nášho fungovania. Ak sa firma alebo samospráva už teraz zaoberá udržateľnosťou, svojim vplyvom na životné prostredie, pracovnými podmienkami, možnosťami pre zamestnancov či transparentným riadením, môže do budúcna získať dôležité konkurenčné výhody. Práve o tom, ako v týchto časoch začať s udržateľným fungovaním, ako to celé nastaviť a financovať sme sa rozprávali s Andrejom Viceníkom, riaditeľom úseku Firemného bankovníctva VÚB banky a Tomášom Vavrom z RTC Engineering.

strana 1 / 8