Poslanci ukončili rokovanie. Platy zamestnancov v školstve sa zvýšia, parlament neodsúdil raketové útoky na Ukrajinu
Poslanci Národnej rady SR ukončili v utorok deviaty rokovací deň aktuálnej 35. schôdze diskusiou o zákone o turistických trasách z dielne opozičného KDH. Návrh je už v druhom čítaní, definitívne by sa o ňom malo rozhodnúť vo štvrtok (12. 6.).

Koniec rokovacieho dňa
Cieľom novej úpravy je vytvoriť doposiaľ neexistujúci jednotný právny rámec pre problematiku turistických trás a turistického značenia, zaviesť jednotný turistický register a upraviť proces zápisu údajov do tohto registra. Za účelom ochrany turistických trás a značenia sa majú tiež upraviť priestupky a iné správne delikty v tejto oblasti.
V stredu (11. 6.) ráno by mali poslanci začať rokovanie viacerými výročnými správami. Prediskutovať majú napríklad použitie informačno-technických prostriedkov za rok 2024, výročnú správu Slovenského pozemkového fondu (SPF) alebo Rady pre mediálne služby za minulý rok. Najbližšie dva dni, teda v stredu a vo štvrtok, vynechajú dopoludňajšie hlasovanie a budú hlasovať iba popoludní o 17.00 h.
Poslanci odmietli uznesenie o odsúdení raketových útokov na Ukrajine
Národná rada SR v utorok odmietla návrh uznesenia z dielne SaS, ktorým mala odsúdiť aprílové raketové útoky Ruska na civilné ciele na Ukrajine v mestách Kryvyj Rih a Sumy.
Poslanec Ondrej Dostál (SaS) zároveň navrhol, aby parlament zrušil minulotýždňové uznesenie, ktorým odmietol sankčnú politiku voči Rusku, no ani tento návrh nezískal podporu. Vládna väčšina tak potvrdila postoj k ochrane ekonomických a energetických záujmov Slovenska pred sankciami.
Pozrite si živý vstup redaktorky ta3 Barbary Štefanovičovej z parlamentu.
Platy zamestnancov v školstve sa zvýšia
Zavádza sa aj príplatok za hodnotenie pedagogického a odborného zamestnanca ako spôsob nadtarifného odmeňovania zamestnancov v závislosti od ich výkonu a kvality práce.
Vyplýva to z noviel zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch.
V prípade pedagogických a odborných zamestnancov sa platové tarify zvýšia od 1. septembra o sedem percent a od 1. januára 2026 o ďalších päť percent.
Pri učiteľoch vysokých škôl a výskumných a vývojových zamestnancoch pôjde o navýšenie o sedem percent od septembra tohto roka a o ďalších sedem percent od januára budúceho roka. Tarify sa zvýšia tiež zamestnancom, ktorí pôsobia v rezorte školstva. Nepedagogickí zamestnanci budú mať novú osobitnú stupnicu platových taríf.
Príplatok za kvalitu nemá vplyv na osobný príplatok
Novela zároveň zavádza možnosť pre riaditeľov škôl odmeňovať pedagogických a odborných zamestnancov príplatkom nad rámec plošného navyšovania platov. Výška odmeny bude závisieť od úrovní hodnotenia, medzi ktorými bude vynikajúca úroveň a kvalita alebo veľmi dobrá úroveň a kvalita.
V odôvodnenom prípade bude možné priznať príplatok aj zamestnancovi, ktorý získal v hodnotení výsledok štandardná úroveň a kvalita.
Poslanci k novele schválili aj pozmeňujúci návrh z dielne opozičného poslanca Jána Horeckého (KDH). Ten v legislatíve okrem iného spresňuje, že príplatok za hodnotenie a kvalitu nemá vplyv na osobný príplatok. „To znamená, že osobný príplatok zostáva zachovaný v rovnakej výške, aj keď je priznaný príplatok za hodnotenie,“ vysvetlil.
Prijatie úpravy v parlamente ocenil minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD). Poďakoval všetkým, ktorí za ňu zahlasovali.
Líder Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok Druckerovi poďakoval, že sa mu podarilo v čase konsolidácie presadiť zvýšenie platov pre zamestnancov v školstve. Ocenil aj podporu koaličných partnerov.
Mimoriadku k transakčnej dani odložili
Návrh novely zákona o dani z finančných transakcií z dielne koaličnej SNS neprerokovali poslanci v utorok na 37. mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR a vrátia sa k nemu až na nasledujúcej riadnej schôdzi v septembri.
Mimoriadnu schôdzu síce otvorili a schválili aj jej program, keďže však rokovanie výborov o novele bolo predtým prerušené, nemohlo o nej v druhom čítaní rokovať plénum. Schôdzu preto hneď ukončili s tým, že neprerokovaný bod sa zaradí do programu schôdze parlamentu so začiatkom 9. septembra.
Mimoriadne rokovanie iniciovala opozícia. Jej cieľom bolo čo najskôr schváliť zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malé firmy, ktoré navrhla SNS.
Transakčnú daň by podľa návrhu SNS od októbra tohto roka nemali platiť živnostníci ani malé firmy s obratom do 100 000 eur. Posunutie novely zákona o dani z finančných transakcií minulý týždeň v utorok (3. 6.) podporilo 146 zo 147 prítomných zákonodarcov.
Návrh dlhodobo podporovala opozícia, v koalícii zhoda nebola. Súvisiaci výpadok príjmov štátneho rozpočtu plánujú riešiť tak, že štátny sviatok 17. novembra nebude do budúcnosti dňom pracovného pokoja.
Avizovali, že počas leta zasadne ešte pracovná skupina, ktorá by mala riešiť rôzne technické náležitosti transakčnej dane. Dohodnuté zmeny by sa mali potom zapracovať do novely v druhom čítaní v septembri.
Odborníci chcú Donatellovu bustu späť v Levoči, hovoria o porušení zákona. Rezort kultúry to označil za klamstvo

Výbor ešte neprijal uznesenie k prevozu busty
Členovia výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiáň pokračovali v mimoriadnom rokovaní k prevozu busty Cecílie Gonzagovej. Uznesenie ešte neprijali.
ňTéme by sa mali ďalej venovať už na riadnom rokovaní výboru. „Kde eventuálne prijmeme aj nejaké uznesenie,“ avizovala podpredsedníčka výboru Zora Jaurová (PS).
Na utorkovom rokovaní sa zúčastnili aj štátny tajomník ministerstva kultúry Tibor Bernaťák i riaditeľ odboru povolení a dohľadu na rezorte Martin Šugár. Odpovedali na otázky od členov výboru.
Mimoriadne rokovanie iniciovali opoziční poslanci. Mali k nemu viacero otázok. Kritizovali postup pri prevoze. Domnievali sa, že mohlo prísť k porušeniu zákona. Hovorili aj o zlyhaní vedenia rezortu kultúry.
Bustu Cecílie Gonzagovej previezli zo Slovenského národného múzea (SNM) - Spišského múzea v Levoči koncom mája. Ministerstvo o ňom hovorilo ako o naplánovanom kroku v súčinnosti jeho, SNM a polície.
Prevoz bol podľa neho v súlade so všetkými bezpečnostnými a zákonnými štandardmi. Rezort mal bustu presunúť na prísne chránené miesto, kde má mať zabezpečenú adekvátnu ochranu. Avizovalo, že sa uskutoční medzinárodná expertíza, ktorá má potvrdiť autorstvo diela.
Deklarovalo tiež, že v prípade potvrdenia autorstva bude dielo „sprístupnené verejnosti vhodným a dôstojným spôsobom“.
Dankov návrh čelí kritike rezortu financií. Transakčná daň vraj živnostníkov skoro nezaťažuje a dá sa obísť kartou

Predĺženie volebného obdobia v samosprávach na 6 rokov
Parlament v utorok odmietol návrh novely Ústavy SR z dielne poslancov koaličnej SNS, ktorým chceli predĺžiť volebné obdobie v samosprávach zo súčasných štyroch na šesť rokov. Týkať sa to malo volieb do orgánov samosprávnych krajov i volieb do orgánov samosprávy obcí.
Dlhšie mali byť podľa návrhu vo funkcii starostovia obcí, primátori miest, predsedovia vyšších územných celkov (VÚC), ako aj poslanci obecných, mestských a krajských zastupiteľstiev. Zároveň poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli aj novelu zákona o obecnom zriadení s rovnakým cieľom.
„Predĺženie volebného obdobia na šesť rokov vytvára predpoklady na stabilnejšie a predvídateľnejšie riadenie územnej samosprávy, čím sa zabezpečí kontinuita vo vedení obcí, miest a samosprávnych krajov a umožní sa efektívnejšie plánovanie a realizácia rozvojových programov a investičných projektov,“ uviedli v odôvodnení návrhu poslanci za SNS.
Volebný cyklus na štyri roky podľa SNS v praxi často neumožňuje efektívnu realizáciu strategických projektov, „keďže veľká časť funkčného obdobia je venovaná analýze a príprave nových projektov“.
Novela by podľa SNS priniesla aj stabilizáciu riadenia obcí a samosprávnych krajov. Časté volebné cykly spôsobujú podľa nich neustálu „kampaňovitú atmosféru“. Predkladatelia zároveň tvrdili, že v niektorých krajinách EÚ je funkčné obdobie samosprávnych orgánov dlhšie ako štyri roky.
Potraviny obsahujúce hmyz by mali byť zreteľne označené
Potraviny obsahujúce zložky hmyzu by mali byť zreteľne označené a predávať by sa mali oddelene od ostatných výrobkov.
Návrh podľa predkladateľov nadväzuje na schválenie prášku z celých lariev múčenky (Tenebrio molitor) ako novej potraviny podľa Vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) z 20. januára 2025. „Cieľom predkladaného návrhu zákona je zabezpečiť plnú informovanosť spotrebiteľa o potravinách obsahujúcich zložky z hmyzu prostredníctvom jasného, viditeľného a čitateľného označenia týchto výrobkov,“ uviedli poslanci.
Zavedenie povinnosti zreteľného označenia má vylúčiť možné riziko zavádzania spotrebiteľa v prípadoch, keď by informácia o obsahu hmyzu v potravinách nebola zreteľná alebo by bola uvedená neprehľadne. Oddelené predajné miesta umožnia spotrebiteľom jednoduchú a rýchlu identifikáciu týchto potravín, čím sa posilní ich schopnosť informovaného rozhodovania.
Návrh upravuje aj povinnosti predajcov pri predaji na diaľku informovať spotrebiteľa ešte pred dokončením objednávky a tiež označovanie týchto výrobkov pre predaji v automatoch. Podobne budú musieť o prítomnosti hmyzu v jedle vopred informovať aj podnikatelia v rámci spoločného stravovania, a to spôsobom primeraným typu zariadenia.
Účinnosť zákona navrhli poslanci od 1. apríla 2026.
SNS žiada, aby potraviny s obsahom hmyzu boli viditeľne označené: Slováci majú právo vedieť, čo jedia

Zdanenie zemného plynu sa upraví
Úprava zdanenia skvapalnených plynných uhľovodíkov a zemného plynu, ktoré sa používajú ako pohonná látka, či znižovanie administratívnej záťaže. To sú hlavné ciele novely zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu z dielne Ministerstva financií SR. Nepriamou novelou zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH) tiež rozšírili zoznam tovarov a služieb, na ktoré sa bude vzťahovať znížená 5 % sadzba.
Zo zákona sa vypustí osobitné ustanovenie pre stlačený zemný plyn (CNG), pretože aktuálne platná európska smernica nerozlišuje zdanenie pre CNG a skvapalnený zemný plyn (LNG). „Predmetom dane by bol zemný plyn ako taký, a to bez ohľadu na to, či sa ako pohonná látka alebo palivo bude používať v stlačenej forme alebo v skvapalnenej forme,“ priblížil rezort financií.
Novelou sa upravujú sadzby spotrebnej dane pre zemný plyn podľa jeho použitia. Pri využití plynu na výrobu tepla bude sadzba 1,32 eura za megawatthodinu (MWh), pri použití ako pohonnej látky 9,36 eura/MWh a použitie na iný účel bude zdanené sumou 1,32 eura/MWh.
Dĺžka praxe pri remeselných živnostiach sa skracovať nebude
Dĺžka požadovanej praxe pri vybraných remeselných živnostiach sa neskráti na polovicu. V rámci novely zákona o živnostenskom podnikaní to navrhli poslanci opozičnej SaS Marián Viskupič a Jana Bittó Cigániková. Plénum Národnej rady právnu normu neposunulo do druhého čítania.
V novele navrhli skrátiť požadovanú dĺžku praxe pri väčšine remeselných živností na polovicu. Preradiť tiež chceli vybrané živnosti z remeselných medzi voľné.
Rovnako chceli presadiť, aby absolventi vysokých škôl nepotrebovali prax pri živnostiach v oblasti geodetickej a kartografickej činnosti, reštaurovania s výnimkou kultúrnych pamiatok a zbierkových predmetov, ktoré sú dielami výtvarného umenia, či pri organizovaní dobrovoľných dražieb.
Pozrite si prvý živý vstup redaktorky Dominiky Pankovej:
Návrh na zmenu zloženia komisie na kontrolu odposluchov
Suma poplatku za vyradenie neexistujúceho vozidla sa na polroka zníži. Parlament v utorok schválil návrh opozičných poslancov z klubu SaS, aby sa na pol roka platilo do Environmentálneho fondu 50 eur namiesto súčasných 500 eur. Opoziční poslanci to navrhovali v novele zákona o odpadoch. Vďaka nej sa má zaviesť tzv. generálny pardon, ktorý má trvať od 15. júla 2025 do 14. januára 2026.
Predkladatelia argumentovali, že vyžadovanie 500-eurového poplatku za vyradenie je značná suma a týka sa vo väčšine prípadov sociálne slabších občanov. Poslanci považovali za prirodzené, že majitelia neexistujúcich vozidiel nechcú platiť za ich vyradenie 500 eur.
Krajčí: Šaško ešte nepredložil analýzu poplatkov v ambulanciách
Minister zdravotníctva Kamil Šaško má predložiť analýzu poplatkov a doplatkov v zdravotníctve. Hoci ho k tomu zaväzuje prijaté uznesenie Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo, zatiaľ tak neurobil. Tvrdí to člen výboru a exminister zdravotníctva Marek Krajčí (Slovensko, Za ľudí, KÚ), ktorý uznesenie inicioval.
„Ambulantná zdravotná starostlivosť sa stáva čoraz viac nedostupnejšou, pacienti musia stále viac platiť poplatky, dostať sa k lekárovi je náročné,“ skonštatoval Krajčí na tlačovej konferencii s tým, že zdravotnícky výbor požiadal ministra predložiť analýzu poplatkov a doplatkov ešte koncom mája a urobiť tak mal do desiatich dní.
O opozičnom uznesení má rokovať aj parlament.
Poslanci hodnotili hospodárenie štátu. Záverečný účet za rok 2024 odhalil príjmy, výdavky aj stav verejného dlhu
