Elroq otvára cestu k dostupnej elektromobilite. Ktorú verziu sa oplatí zvoliť?
Elroq je prvý krok Škody k dostupnej elektromobilite. Ponúkli sme vám porovnanie dvoch verzií. Elroq 60 je z pohľadu batérie zlatou strednou cestou a Elroq 85 zase vrcholom ponuky. Oplatí sa ušetriť?

Škoda Elroq sa predstavuje ako najkompaktnejší a cenovo najdostupnejší elektromobil z dielne mladoboleslavskej automobilky. V mnohých ohľadoch ide o menšieho brata modelu Enyaq, pričom si zachováva rovnaký technický základ, no s niekoľkými dôležitými rozdielmi v koncepcii, priestore a jazdných vlastnostiach.
Dizajn a rozmery
Škoda Elroq a Enyaq majú identický rázvor náprav s hodnotou 2,77 metra, čo znamená porovnateľnú priestrannosť v interiéri. Rozdiel však nastáva pri zadnom previse, kde má Elroq o 17 cm menej – čo sa odrazilo na objeme batožinového priestoru. Ten ponúka v základnej konfigurácii 470 litrov a po sklopení operadiel narastie na 1580 litrov.
Z vizuálneho hľadiska sa Elroq od Enyaqu odlišuje kompletným oplastovaním karosérie, vrátane športovej verzie RS. Ide o zámer dizajnérov, ktorí týmto spôsobom odlíšili oba modely.
Essence 60 vs Selection 85
Základná výbava Essence 60 ponúka výhodný pomer ceny a výkonu. Je vybavená stredne veľkou batériou a základnými parabolickými LED svetlometmi. Naproti tomu Selection 85 disponuje väčšou batériou, pokročilejšími Matrix LED svetlami a vyššou výbavou vrátane elektrického ovládania piatych dverí.
Zaujímavosťou je, že základné svetlá poskytujú menej intenzívny lúč svetla, kým matrixy ponúkajú vyšší svetelný výkon a adaptívnu funkciu tienenia, ktorá však nie je dokonalá – no vo väčšine prípadov postačuje.
Pocit z jazdy v meste
V mestskom prostredí prináša Elroq zmiešané dojmy. Pozitívom je vynikajúca obratnosť vďaka pohonu zadných kolies a absencii predných polosí, čo umožňuje väčší uhol natočenia kolies. V praxi je manévrovanie jednoduché a auto sa dokáže otočiť na menšej ploche ako podstatne menšia Škoda Scala.
Na druhej strane výhľad šikmo dopredu nie je ideálny. Dlhá a mohutná palubná doska, viac sklonené čelné sklo a robustné A-stĺpiky zhoršujú prehľad o okolí – najmä v hustej mestskej premávke.
Jazda a spotreba
Spotreba sa pri testovaní líšila podľa prostredia:
- Essence 60 vykázala v meste spotrebu 14 kWh/100 km.
- Selection 85 dosiahla 14,8 kWh/100 km v mestskom cykle.
Na diaľnici sa situácia obrátila a silnejší model bol úspornejší, čo potvrdzuje, že vyšší výkon nemusí automaticky znamenať vyššiu spotrebu. Nový elektromotor APP 550 od Volkswagenu v silnejšom Elroqu preukázal efektívnu a hospodárnu prevádzku.
Interiér
Kabína Elroqa sa výrazne podobá Enyaqu – s rovnako priestranným interiérom a rovnakým usporiadaním ovládacích prvkov. Prístrojový štít je menší, no to vyvažuje veľký head-up displej s prvkami rozšírenej reality. Ten zobrazuje všetky kľúčové informácie, vrátane nabitia batérie, bez potreby odvracať zrak z cesty.
Zadné sedadlá poskytujú dostatok miesta, no stredné miesto nie je práve pohodlné. Cestujúci ocenia USB porty, priestor na mobil a lakťovú opierku.
Žiarenie pod kontrolou
Na otázku týkajúcu sa elektromagnetického žiarenia odpovedala samotná automobilka – všetky vozidlá značky Škoda prechádzajú testovaním podľa medzinárodných noriem. Merania ukázali, že hodnoty žiarenia sú hlboko pod stanovenými limitmi, a dokonca nižšie než pri niektorých spaľovacích autách.
Nabíjanie: Rýchle a efektívne
Oba modely Elroqa boli testované pri rovnakej úrovni batérie (15 %) a zahriate pre optimálny nabíjací výkon. Výsledky:
- Essence 60: max. výkon 168 kW
- Selection 85: max. výkon 178 kW
Aj napriek vyššiemu výkonu bol rozdiel v čase nabíjania minimálny – len 3 minúty. Obe verzie disponujú palubnou nabíjačkou s výkonom 11 kW pre striedavé nabíjanie.
Podvozok: Oceľový vs adaptívny
Porovnávali sa dva podvozky:
- Štandardný (19” kolesá): Po úprave tlaku v pneumatikách pôsobí tichšie a komfortne.
- Adaptívny (20” kolesá): Pôsobí mäkšie, no na mestských nerovnostiach môžu byť väčšie kolesá cítiť. Tlmiče sú jednoventilové a nebuchocú, čo je pozitívna zmena v rámci VW koncernu.
Subjektívne hodnotenie: Oba podvozky majú čo ponúknuť. Štandardný je racionálnou voľbou pre rozpočet, adaptívny zase prináša vyšší komfort.
Viac zaujímavostí nájdete vo VIDEU.