Venezuela stiahla najvyššiu bankovku, vypukol chaos a rabovanie

Venezuela stiahla najvyššiu bankovku, vypukol chaos a rabovanie
Zdroj foto: SITA/AP
V niekoľkých častiach Venezuely vypukli protesty a rabovanie v dôsledku nedostatku peňazí v hotovosti, keďže tamojšia socialistická vláda náhle stiahla z obehu bankovky najvyššej nominálnej hodnoty 100 bolívarov. Venezuelský prezident Nicolás Maduro tento krok odôvodnil snahou o zastavenie hyperinflácie.

Plienili obchody

Demonštranti, mávajúc zväzkami týchto už bezcenných bankoviek, blokovali cesty, požadovali od obchodov, aby prijímali hotovosť a skandovali heslá proti Madurovi. Na rôznych miestach krajiny došlo k vyplieneniu desiatok obchodov. Opozícia najnovší vývoj považuje za ďalší dôkaz toho, že Madurova garnitúra ničí ekonomiku krajiny a musí byť preto zosadená.

Prezident dal minulý víkend obyvateľstvu tri dni na zbavenie sa inkriminovanej 100-bolívarovej bankovky, ktorej hodnota na čiernom trhu aktuálne zodpovedá iba trom americkým centom. Vláda tvrdí, že dané opatrenie je potrebné na boj proti mafii na kolumbijských hraniciach, hoci niektorí ekonómovia varovali pred možným vypuknutím chaosu a verejného násilia.

Silnejúca nespokojnosť

Nové bankovky mali byť zavedené vo štvrtok, nikde sa však ešte neobjavili. Mnoho Venezuelčanov preto nemohlo natankovať svoje vozidlá, aby sa dostali do práce, nakúpiť si potraviny či zaobstarať vianočné darčeky. Pred budovami centrálnej banky v Caracase a Maracaibe, kde sa 100-bolívarové bankovky dajú ešte stále vložiť, sa tvorili dlhé zástupy ľudí.

Maduro čelí silnejúcej nespokojnosti obyvateľstva s riadením krajiny. V októbri úrady zamedzili referendu o odvolaní socialistickej vlády. V novembri sa zasa neuskutočnili Vatikánom sprostredkované rozhovory po tom, ako na ne neprišli zástupcovia vlády ani opozície. Hoci sa opozičné sily usilujú o zosadenie Madura, predpokladá sa, že prezident zostane vo svojom úrade až do skončenia mandátu v roku 2019.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá