Toto urobí nový americký prezident počas prvých sto dní vlády

Toto urobí nový americký prezident počas prvých sto dní vlády
Zdroj foto: SITA/AP
Obaja kandidáti na prezidentský úrad už majú pripravený plán, čo budú v prípade zvolenia robiť počas prvých sto dní v úrade.

Najhoršia dohoda krajiny

Inaugurácia amerického prezidenta už tradične prebieha počas nepríjemných washingtonských mrazov. Po slávnostnom dni, však čaká na Donalda Trumpa alebo Hillary Clintonovú 21. januára 2017 tvrdá práca.

Donald Trump povedal, že má stodňový akčný plán, ako urobiť Ameriku opäť veľkou. "Najprv oznámim môj zámer od základov znovu prerokovať Severoamerickú dohodu o voľnom obchode, jednu z najhorších dohôd, aké naša krajina kedy urobila," sľubuje Trump. Spojené štáty chce tiež stiahnuť z navrhovanej ázijsko-pacifickej obchodnej dohody.

Republikánsky kandidát na prezidenta chce tiež zrušiť nariadenia Baracka Obamu týkajúce sa životného prostredia, energií, imigrácie, nadčasov a dôchodkového poistenia.

Na múr potrebuje Kongres

Plánuje aj deportovať ilegálnych imigrantov so záznamami v trestnom registri. Toto všetko môže urobiť sám, na uskutočnenie ostatných plánov potrebuje podporu Kongresu. Zákonodarcom predloží plán na radikálne zníženie daní, požiada ich o schválenie výstavby múra na hranici s Mexikom a vyzve ich na zrušenie Obamovho systému zdravotného poistenia.

Trump má tiež v pláne uvaliť poplatky na firmy odchádzajúce do zahraničia, rozšíriť armádu a zaviesť limit na počet funkčných období členov Kongresu.

Dane pre bohatých

Hillary Clintonová zase zdôrazdňuje iné princípy svojho programu. Chce hneď na začiatku svojho funkčného obdobia vymenovať prokurátora pre obchod, ktorý bude vyšetrovať obchodné aktivity škodiace konkurencii.

S Kongresom chce pracovať na schválení významných investícií do infraštruktúry, čistej energie a výroby.
"Nepostavíme obrovský múr. Postavíme cesty, mosty, tunely, prístavy, letiská, vodárenské systémy a nové elektrické rozvodné siete," povedala Clintonová v narážke na Trumpov plán. Zákonodarcom chce predstaviť aj komplexnú imigračnú reformu, plán zvýšenia daní pre bohatých a plán vytvorenia nových pracovných miest.

Investícia do práce

"Urobíme najväčšiu investíciu do nových, dobre platiacich pracovných miest druhej svetovej vojny," vyhlásila Clintonová.

Demokratická kandidátka sa chce sústrediť aj na výber správnych sudcov pre Najvyšší súd, ktorí by podľa nej mali mať skúsenosť so skutočným každodenným životom v krajine.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá