Clintonová s Trumpom bojovali o hlasy nerozhodnutých voličov

TA3 ČTK
4.11.2016 09:18

Len niekoľko desiatok kilometrov delilo rivalov v boji o Biely dom Hillary Clintonovou a Donalda Trumpa, ktorí sa päť dní pred voľbami vydali za voličmi do jedného z dôležitých nerozhodnutých štátov, Severnej Karolíny.

Drobný náskok Clintonovej

Zatiaľ čo demokratická kandidátka sa pokúšala predovšetkým prinútiť k účasti tunajšiu silnú černošskú populáciu, republikánsky miliardár spochybňoval pred vojakmi jej vodcovské schopnosti. Clintonová si na míting v metropole Severnej Karolíny vzala na pomoc svojho niekdajšieho konkurenta z primárok Bernieho Sandersa, ktorý je veľmi obľúbený najmä medzi mladými ľavicovo zmýšľajúcimi voliči.

Bývalá prvá dáma sa snažila zdôrazniť jednotu svojej strany a vyhlásila, že voľby sú "omnoho väčšia zábava", keď je so Sandersom "na rovnakej lodi". Trumpa, ktorý cieli predovšetkým na nespokojného belošského voliča, obvinila z toho, že skryto razí ideu nadradenosti bielej rasy a láka do svojho tábora voliča považujúceho túto myšlienku za normu.

Clintonová má podľa prieskumov v súboji o 15 voliteľských hlasov v tomto štáte na východnom pobreží USA drobný náskok, kľúčová pre ňu však bude výška volebnej účasti černochov. Trump, ktorý predstúpil pred voličov na mítingu v neďalekom meste Selma, varoval v štáte so silným zastúpením vojakov a vyslúžilcov pred predstavou svojej sokyne ako vrchnej veliteľky americkej armády.

Niekoľkých desiatok vojnových veteránov, ktorých si pozval na pódium, sa podľa agentúry AP spýtal, či si ju dokážu predstaviť "ako svojho šéfa?" "Nemyslím si to," odpovedal si sám. Vedľa Severnej Karolíny sa však bojovalo aj o ďalšie štáty, kde nie je podpora voličov jasná pre jednu alebo druhú stranu.

Za Trumpa sa prihovárali jeho ženy

Prezident Barack Obama vyrazil prehovárať zvlášť mladých voličov pre podporu svojej bývalej ministerky zahraničia na Floridu a ako už mnohokrát sa oprel do Trumpa, ktorý podľa neho "poškodí našu demokraciu". Florida, ktorej 29 voliteľov je z nerozhodnutých štátov vôbec najviac, sa podľa posledných prieskumov vrátila od skoršej pomoci Clintonovej k úplne vyrovnanému stavu.

Viceprezidentský kandidát demokratov Tim Kaine pre zmenu vyrazil do Arizony, kde sa prejavom v španielčine snažil presvedčiť k účasti u volieb tunajšiu silnejúcu hispánsku populáciu, ktorá by podľa ankiet mohla tradične republikánsky štát prevážiť na stranu demokratov.

Za Trumpa sa naproti tomu prihovárali jeho ženy - manželka Melania predniesla reč o svojej predstave práce prvej dámy v Pensylvánii a dcéra Ivanka presviedčala obyvateľov New Hampshire, že jej otec urobí prietrž príjmovej nerovnosti medzi mužmi a ženami.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok