Španielsko zostaví vládu, premiér získal dôveru parlamentu

Úradujúci španielsky premiér Mariano Rajoy v druhom kole hlasovania v parlamente získal potrebnú podporu na to, aby mohol zostaviť menšinovú vládu.

Prvý pokus bol neúspešný

Prvý pokus o získanie podpory poslancov sa uskutočnil vo štvrtok a bol pre Rajoya neúspešný, keďže nezískal požadovanú absolútnu väčšinu poslancov. V druhom kole španielskemu premiérovi Marianovi Rajoyovi stačila už len jednoduchá väčšina hlasov, ktorú napokon dosiahol. Stalo sa tak vďaka tomu, že socialisti nehlasovali proti Rajoyovi, ako to robili doteraz, ale namiesto toho sa hlasovania zdržali.

Staronového premiéra podporilo 170 poslancov, 111 hlasovalo proti a 68 sa zdržalo hlasovania. Rovnaký počet poslancov (170) hlasoval za Rajoya aj vo štvrtok; vtedy mu však chýbalo šesť hlasov do absolútnej väčšiny.

Nedarilo sa zostaviť vládu

Španielskym stranám sa nedarilo zostaviť riadnu vládu už od vlaňajšieho decembra, konečným termínom bol teraz 31. október. Ak by sa im to nepodarilo, kráľ Filip VI. by musel rozpustiť parlament a vypísať nové voľby, ktoré by zrejme pripadli na koniec decembra.

Obe predchádzajúce voľby z decembra 2015 a júna 2016 sa prakticky skončili politickým patom, keďže žiadna zo strán nezískala dostatočnú väčšinu na zostavenie vlády.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá