Zomrel český herec Vlastimil Harapes. Zahral si v Starci na chmeli aj v komédii Ako vytrhnúť veľrybe stoličku

15.5.2024 20:42

Vo veku 77 rokov v stredu zomrel český tanečník, herec a pedagóg Vlastimil Harapes. Potvrdil to hovorca Národného divadla v Prahe Tomáš Staněk.

Vlastimil Harapes
Profimedia/ČTK/Šimková Veronika

"Cítime hlboký zármutok, pretože odišiel významný divadelník, ktorý patril vo svojej dobe k našim najlepším tanečníkom, kvalitou porovnateľný so svetom, a ktorý zároveň dokázal svojím osobným kúzlom, uplatňovaným v hereckej tvorbe, pritiahnuť pozornosť širokej verejnosti k tanečnému umeniu," uviedol generálny riaditeľ pražského Národného divadla Jan Burian.

Zomrel po ťažkej chorobe

Harapes zomrel po ťažkej chorobe v jednej z pražských nemocníc, dodal Staněk.

Ako rodák z Chomutova vyštudoval tanec na pražskom konzervatóriu a petrohradskej baletnej škole. Jeho dráha je spojená s Národným divadlom, kde účinkoval ako sólista a neskôr ako choreograf a riaditeľ baletného súboru.

Popri tanečnej je známa jeho úspešná filmová dráha. Hral vo viac ako desiatke českých filmov, medzi nimi Starci na chmeli (1964), Markéta Lazarová (1967), Deň pre moju lásku (1976), Ako vytrhnúť veľrybe stoličku (1977), Panna a netvor (1978), Bolero (2004) alebo aj v televíznom seriáli Rodinné putá.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok