NAKA už nebude vyšetrovať korupciu ani organizovaný zločin. Šutaj Eštok chcel zmenami šetriť, vytvorí ale dva nové úrady

Nadácia Zastavme korupciu získala dokument, v ktorom sú popísane chystané zmeny NAKA. Podľa informácií na ich webe má vyšetrovať len niekoľko trestných činov. A to tie, ktoré patria do pôsobnosti Európskej prokuratúry.

NAKA
TASR/Jakub Kotian

Nadácia už skôr informovala, že z NAKA odíde viac ako polovica zamestnancov a napriek sľubovanému šetreniu majú vzniknúť popri NAKA ďalšie dva nové úrady. Informuje o tom Zastavme korupciu na svojom webe.

“Korupciu a ďalšiu závažnú trestnú činnosť bude môcť NAKA už len operatívne odhaľovať, ale nebude môcť pokračovať v jej vyšetrovaní. Svoje zistenia bude postupovať Krajským riaditeľstvám ak prezidenta PZ nerozhodne inak,“ píše nadácia.

Prípady budú riešiť na krajoch

Krajské riaditeľstvá budú okrem korupcie, vyšetrovať aj zločinecké, teroristické a organizované skupiny, extrémizmus, závažnú daňovú a ekonomickú trestnú činnosť a trestnú činnosť poškodzovania finančných záujmov EÚ, ktorá nepatrí pod právomoc Európskej prokuratúry.

Podľa Zastavme korupciu nemajú na krajských riaditeľstvách skúsenosti s vyšetrovaním takejto trestnej činnosti, keďže ju nikdy nevyšetrovali. Nadácia predpokladá, že väčšina príslušníkov NAKA prejde pod riaditeľstvá v krajoch.

Národná centrálna osobitných druhov kriminality (NCODK) sa má údajne zrušiť. Úrad vyšetroval aj environkriminalitu. Tá má prejsť pod okresné riaditeľstvá. 

Pozrite si archívnu reportáž o rušení NAKA:

Avizoval šetrenie, vzniknú dva nové úrady

Minister vnútra Šutaj Eštok odôvodnil organizačné zmeny v NAKA aj potrebou šetrenia finančných prostriedkov. Podľa získaného interného príkazu však majú vzniknúť dva nové úrady. Jedným z nich má byť Národná protidrogová jednotka Prezídia Policajného zboru, ktorá má vyšetrovať všetku drogovú trestnú činnosť a druhým je rozšírenie Úradu kriminálnej polície prezídia Policajného zboru, ktorý bude vyšetrovať legalizáciu výnosov z trestnej činnosti, ak takým činom bude spôsobená škoda prevyšujúca 1 milión eur. 

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok