Črtá sa nový príbeh NAKA. Riaditeľ policajného zboru povedal, čo prinesie reorganizácia

2.5.2024 13:35

Pri reorganizácii Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) bude snahou, aby nespôsobila neprimerané predĺženie konaní a aby na veciach pracovali rovnakí policajti aj po ich preradení. Uviedol to riaditeľ odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

spisy
TASR/Michal Svítok (ilustračná fotografia)

Aké zmeny čakajú políciu?

"Je dôležité povedať, že plánovaná organizačná zmena neznižuje počet príslušníkov Policajného zboru, ktorí sa budú zaoberať závažnou trestnou činnosťou. Naopak, presunom zo špecializovaných útvarov sa posilnia základné útvary a prezidiálni špecialisti tak svoje know-how odovzdajú aj ďalším kolegom," načrtol Slivka.

Plánované zmeny v polícii sa zameriavajú na stabilizáciu personálu, respektíve posilnenie útvarov, ktoré v súčasnosti bojujú s nedostatočným obsadením miest.

"Ide najmä o základné útvary, pozície na okresných a krajských riaditeľstvách Policajného zboru, ktoré sú dlhodobo neúnosne preťažené a budú vďaka reorganizácii posilnené o ďalších policajtov. Zvýši sa tak bezpečnosť občanov, čo je pre Policajný zbor prioritou," priblížil.

NAKA a Národnú centrálu osobitných druhov kriminality považuje polícia naopak za útvary, ktoré majú neprimerane veľké personálne obsadenie a neprehľadnú agendu.

"Personálne stavy týchto útvarov je možné efektívnejšie využiť tak, aby bola zabezpečená účelnejšia a oveľa účinnejšia koordinácia a využitie ľudských zdrojov," tvrdí policajné prezídium. Spolu s príslušníkmi by sa malo presunúť aj materiálno-technické zabezpečenie, ako sú počítače, ďalšia technika a motorové vozidlá, aby bol okamžite zabezpečený riadny chod výkonu služby.

Výsledky reorganizácie

Výsledkom reorganizácie bude podľa stanoviska posilnenie vyšetrovania a operatívy najmä na krajských a okresných riaditeľstvách. "Teda tam, kde sa rieši najviac prípadov, ktoré sa dotýkajú bežných ľudí. Prezidiálne útvary sa budú venovať len tej najzávažnejšej trestnej činnosti, kriminalite s medzinárodným presahom a tak ako doposiaľ prípadom, kde je dôvod uplatnenia ich výberovej príslušnosti," vysvetlil Slivka.

Polícia deklaruje, že v rámci celého procesu sa bude pri prerozdelení pracovných pozícií prihliadať najmä na to, aby si policajti mohli vybrať nové pozície primárne podľa miesta svojho trvalého bydliska, respektíve čo najbližšie k nemu.

Zároveň sa intenzívne hľadajú ďalšie možnosti a riešenia na zlepšenie platových podmienok policajtov, ktorých sa organizačné zmeny dotknú, aby po finančnej stránke zmenu nepocítili vôbec alebo len minimálne.

"Reorganizáciou Policajného zboru v žiadnom prípade nedôjde k rušeniu pracovných miest," dodalo prezídium. K reorganizácii sa podľa polície pristupuje veľmi citlivo aj s ohľadom na finančné prostriedky poskytnuté z plánu obnovy. Do procesu bol zahrnutý aj Odborový zväz polície v Slovenskej republike. Pri zmenách sa polícia inšpirovala v Česku.

Pozrite si zostrih z relácie Téma o zmenách v NAKA.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok