Turista v Tatrách fyzicky zaútočil na strážcu prírody. Za útok na verejného činiteľa mu hrozí väzenie

9.5.2024 13:41

Návštevník Tatranského národného parku (TANAP) mal v stredu fyzicky zaútočiť na strážcu prírody a zraniť ho. K incidentu došlo pri kontrole dodržiavania nového návštevného poriadku. Zo Správy TANAP-u na páchateľa podali trestné oznámenie, agresívne konanie voči strážcovi dôrazne odsúdili. Informovali o tom vo štvrtok.

TANAP - strážca
Facebook/Tatranský národný park
Ilustračný záber

Porušenie návštevného poriadku

Strážca prírody v popoludňajších hodinách spozoroval muža v sprievode psa, ktorý sa nachádzal mimo značeného turistického chodníka v období sezónnej uzávery. Dopustil sa tak niekoľkých porušení.

"Jeden z dôvodov na uzáveru je aj ochrana zvierat v jarnom období, keď sa prebúdzajú zo zimného spánku a privádzajú na svet mláďatá. Práve v inkriminovanej lokalite sa v týchto dňoch vyhrabávajú spod snehu svište, čo spozoroval aj strážca počas svoje služby. Muž odmietol strážcovi preukázať svoju totožnosť a následne na neho fyzicky zaútočil, v dôsledku čoho utrpel zranenia," priblížili zo Správy TANAP-u.

Procesné úkony

Na miesto strážca privolal políciu, ktorá zdokumentovala priebeh činu. "Vzhľadom na prebiehajúce procesné úkony nebudeme poskytovať ďalšie detaily k útoku," dodali z národného parku.

Zároveň upozornili, že strážca nesmie byť terčom útokov verejnosti pri výkone povinností, ktoré vyplývajú z jeho povolania. Pripomenuli, že páchateľ sa dopustil útoku na verejného činiteľa a môže mu hroziť trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Návštevný poriadok

Nový návštevný poriadok TANAP-u je platný pol roka a do letnej sezóny podľa jeho pravidiel vstupujú prvýkrát. Strážcovia prírody sa preto snažia priestupky riešiť dohovorom a uplatňovať edukačnú formu. Pokiaľ pristúpia k udeleniu pokuty, ide zväčša o minimálne sadzby.

"Ako príklad môžeme uviesť situáciu z toho istého dňa, keď strážca upozornil turistov z Francúzska na pohyb so psom v zakázanej oblasti. Uložil im blokovú pokutu v sume desať eur, ktorú zahraniční návštevníci bez protestovania uhradili a prejavili dokonca strážcovi uznanie za jeho prácu pri ochrane prírody," doplnili z národného parku.

Pozrite si archívnu reportáž z novembra 2023 o novom návštevnom poriadku v TANAP-e:

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok