Eviduje ich takmer 1500. Rozsah bombových hrozieb je extrémny, polícia zvažuje zatvorenie škôl

7.5.2024 13:39 , Aktualizované: 7.5.2024 20:17

V utorok ráno sa rozbehlo masívne nahlasovanie výbušnín v priestoroch škôl. Neskôr sa pridali vyhrážky pre obchody a banku. Polícia v stredu plánuje oznámiť, či budú školy zatvorené aj vo štvrtok a piatok. Prezident Policajného zboru Ľubomír Solák uvažuje o tomto kroku v prípade ďalšieho nárastu hrozieb.

Školy, banky a obchody

Polícia zatiaľ eviduje celkovo 1323 hrozieb bombových útokov na školy. Známa je už aj prvá vysoká škola, konkrétne Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Okrem toho zaznamenala aj 110 bombových hrozieb na budovy bánk a 40 hrozieb bombových útokov na predajne elektrotechniky. Informovala o tom na sociálnej sieti.

"Rozsah bombových hrozieb je extrémny. Polícia pracuje na plné obrátky, preveruje bezpečnosť na školách a pracuje na identifikácii páchateľa," skonštatovali policajti.

Priblížili, že ide o 110 škôl v Bratislavskom kraji, 148 škôl v Trenčianskom kraji a 232 škôl v Nitrianskom kraji. V Trnavskom kraji eviduje hrozbu bobového útoku na 119 školách, v Prešovskom kraji na 176. V Košickom kraji to je 216škôl, v Banskobystrickom 94 a 228hrozieb je v Žilinskom kraji.

Pozrite si záznam živého vstupu redaktora ta3 Petra Revúsa, ktorý situáciu monitoroval v Martine a vo Vrútkach:

"Túto koordinovanú operáciu vyšetruje Národná kriminálne agentúra, ktorá začala trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku, za ktorý páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na dvadsať až dvadsaťpäť rokov alebo na doživotie," uviedla polícia. Dodala, že na objasnení skutku a vypátraní pôvodcu e-mailov intenzívne pracuje. Spolupracuje aj s ďalšími bezpečnostnými službami a zahraničnými partnermi.

Pozrite si zostrih tlačovej besedy viceprezidenta prezídia policajného zboru Rastislava Polakoviča a štátnej tajomníčky ministerstva vnútra Lucie Kurilovskej:

Prísnejšie tresty pre páchateľov nahlasujúcich bomby

Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) avizoval, že bude iniciovať čo najprísnejšie opatrenia a tresty pre páchateľov, ktorí nahlasujú falošné bombové útoky. Uviedol to v utorok na sociálnej sieti.

"Stovky tisíc detí, rodičov, pedagógov či bežných ľudí dnes vystrašila hrozba o možnom bombovom útoku. Bezpečnosť je na prvom mieste a ja ako minister vnútra garantujem, že polícia prijíma všetky opatrenia na to, aby nedošlo k ohrozeniu životov a zdravia," uviedol Šutaj Eštok. Poukázal na to, že takéto správy nesmú byť brané na ľahkú váhu a že evakuácia je jediné preventívne opatrenie, ako eliminovať riziko, ak by bola správa pravdivá.

Zároveň poďakoval verejnosti, že rešpektuje pokyny polície a zbytočne sa nezdržiava na miestach, kde dochádza k evakuácii. Tiež pripomenul, že polícia aj so zahraničnými partnermi pátra po odosielateľovi bombových správ.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok