Slovenskí europoslanci vyzvali SZĽH, aby zakázal reprezentovať hráčom z KHL. Hokejisti sa podľa nich stali naivnými bábikami režimu

10.4.2024 13:30 , Aktualizované: 10.4.2024 15:17

Osem zo 14 slovenských poslancov Európskeho parlamentu vyzvalo Slovenský zväz ľadového hokeja, aby konal po vzore Medzinárodnej hokejovej federácie a nepozval slovenských hráčov z prevažne ruskej Kontinentálnej hokejovej ligy do národnej reprezentácie na blížiace sa majstrovstvá sveta. Informáciu potvrdil europoslanec Ivan Štefanec (KDH/EPP).

hokej reprezentácia
TASR/Roman Hanc

Osem podpisov

Štefanec pripomenul, že IIHF už rozhodla, že hokejisti Ruska a Bieloruska nebudú hrať na majstrovstvách sveta, a to ani v budúcej sezóne.

V tejto súvislosti vyvinul iniciatívu, ktorú podporilo ďalších sedem slovenských europoslancov z troch rôznych politických frakcií. Všetci v otvorenom liste vyzývajú prezidenta SZĽH Miroslava Šatana, aby zväz zakázal hráčom z KHL účasť v národnej reprezentácii.

„Obraciame sa na Vás nielen ako poslanci Európskeho parlamentu, ale aj ako športoví fanúšikovia, ktorí sú hrdí na našich reprezentantov a želajú slovenským farbám na majstrovstvách sveta čo najväčší úspech,“ uvádza sa v spoločnej výzve.

Štefanec spresnil, že poslanci „držia našim chlapcom palce“, ale slovenský tím chcú vidieť medzi veľkými hokejovými krajinami nielen na ľade, ale aj v hodnotách fair play postavených na mierovom olympijskom duchu, nie na spolupráci s teroristickým režimom, ktorý má na rukách krv svojich susedov.

Anketa

Mali by podľa Vás hráči hrajúci v KHL, teda v Kontinentálnej hokejovej lige, reprezentovať Slovensko?

Nie
- %
Áno
- %
Celkovo hlasov: 1321

Budú nám severské krajiny inšpiráciou?

„Európsky parlament zaradil Rusko za svoje zločiny na zoznam krajín podporujúcich terorizmus. Pôsobením v KHL, ktorá je politicky zneužívaná na propagandistické účely, sa niektorí slovenskí hokejisti stali v lepšom prípade naivnými bábkami režimu, v tom horšom predĺženou rukou ruskej propagandy,“ uvádza sa v spoločnom liste,

Ten okrem Štefanca podpísali aj Vladimír Bilčík (nezávislý/EPP), Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá/RE), Martin Hojsík (PS/RE), Eugen Jurzyca (SaS/ECR), Miriam Lexmann (KDH/EPP), Peter Pollák (hnutie Slovensko/EPP) a Michal Wiezik (PS/RE).

Poslanci zdôraznili, že ochrana a úcta k životu musí znamenať vždy viac ako akýkoľvek šport. Podľa ich slov reprezentácia je elitou krajiny a je dôležité, aký signál vysiela všetkým občanom Slovenska a tiež do sveta.

„Naši susedia v Českej republike tak urobili už dávno a toto rozhodnutie učinili aj hokejové severské krajiny. Svet sa na nás dnes pozorne pozerá, kam chceme patriť a čo chrániť,“ odkázal Štefanec.

Výzva na odmietnutie účasti hokejistov podporujúcich ruský režim v slovenskej reprezentácií

Vážený pán prezident Šatan,

obraciame sa na Vás nie len ako poslanci Európskeho parlamentu, ale aj ako športoví fanúšikovia, ktorí sú hrdí na našich reprezentantov a želajú slovenským farbám na Majstrovstvách sveta čo najväčší úspech.

Je dôležité, aby sme opätovne zdôraznili nevinné ukrajinské obete a zabitých športovcov brániacich svoju vlasť a rodiny. Európsky parlament jednoznačne zaradil Rusko za svoje zločiny na zoznam krajín podporujúcich terorizmus. Pôsobením v KHL, ktorá je politicky zneužívaná na propagandistické účely, sa niektorí slovenskí hokejisti stali v lepšom prípade naivnými bábkami režimu, v tom horšom predĺženou rukou ruskej propagandy.

Šport a primárne profesionálny šport je spojený s politickým dianím na nižších a aj vyšších úrovniach. Na konci dňa je to na športovcoch, ktorí vyjadrujú a vyzdvihujú svoje hodnoty. Z KHL po vypuknutí vojny veľa hráčov odišlo, pretože nechceli byť súčasťou ruskej propagandy. Tí hráči vyslali spoločnosti signál, že ich vlastné blaho je druhoradé a prvoradá je súdržnosť so spoločenským a hodnotovým postojom. Niektorí slovenskí hráči naopak uprednostnili svoje osobné záujmy.

Medzinárodná hokejová federácia rozhodla, že hokejisti Ruska a Bieloruska nebudú hrať na Majstrovstvách sveta ani v budúcej sezóne. Stanovisko SZĽH o zákaze účasti hráčov KHL v reprezentácií by tým pádom bolo v súlade s rozhodnutím medzinárodnej federácie. Okrem toho by sme ani neboli prvá krajina v Európe, toto rozhodnutie už dávnejšie učinili napríklad niektoré severské krajiny, ale aj naši susedia v Českej republike.

Prítomnosť slovenských hráčov z KHL v našej reprezentácii by vrhla negatívne svetlo na celú slovenskú spoločnosť. Určite nikto z nás nechce na Slovensku podporovať propagandu ruského režimu, zatiaľ čo ukrajinskí športovci musia namiesto prípravy na športové podujatia zo seba robiť terče ruským raketám.

Športovci v našej reprezentácii reprezentujú našu krajinu a našu spoločnosť. Je dôležité si uvedomiť, že zloženie reprezentácie vydáva aj signál pre mládež a mladých hokejistov, pre ktorých sú bývali hráči, ako aj Vy, pán Šatan, vzormi. Nie len tými športovými, ale aj životnými.

Vaše pochopenie a snahu v tejto veci oceníme nielen my, ale najmä naši občania a fanúšikovia.

S úctou,

Ivan Štefanec

Vladimír Bilčík

Lucia Ďuriš Nicholsonová

Peter Pollák

Martin Hojsík

Michal Wiezik

Eugen Jurzyca

Miriam Lexmann

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok