Pellegrini sa stretol s prezidentkou Helénskej republiky. Deklarovali, že podporujú vstup krajín západného Balkánu do EÚ

ta3/TASR
15.3.2024 16:21

Bilaterálne vzťahy, podpora vstupu krajín západného Balkánu do Európskej únie, ale aj vojna na Ukrajine a migrácia boli hlavnými témami piatkového stretnutia predsedu Národnej rady (NR) SR Petra Pellegriniho (Hlas-SD) a prezidentky Helénskej republiky Kateriny Sakellaropulusovej v priestoroch Bratislavského hradu. Stretnutie bolo súčasťou jej oficiálnej návštevy v SR.

ffasaf.png
Twitter,TASR/tsaltasd,Ján Krošlák

Podpis memoranda

Súčasťou stretnutia bolo aj podpísanie memoranda o porozumení medzi Ministerstvom vnútra (MV) SR a Ministerstvom pre klimatickú krízu a civilnú ochranu Helénskej republiky, ktoré podpísala štátna tajomníčka MV Lucia Kurilovská a zástupca ministra pre klimatickú krízu a civilnú ochranu Helénskej republiky Georgios Kotsiras. Memorandum sa týka požiarnej prevencie a reakcií na prípadné živelné katastrofy.

Spoľahlivý spojenec

Sakellaropulusová aj Pellegrini sa zhodli na veľmi dobrej úrovni vzájomných vzťahov.

"Helénska republika je naším blízkym partnerom nielen v Európskej únii, ale aj spoľahlivým spojencom v rámci NATO. Zdieľame podobné názory v rôznych témach, a práve to považujem za kľúčový faktor v ďalšom prehlbovaní vzťahov medzi Slovenskom a Gréckom," uviedol Pellegrini.

Potenciál vidí aj v rozšírení spolupráce medzi parlamentmi, a to napríklad v súvislosti s výmenou skúseností na úrovni zahraničných či brannobezpečnostných výborov oboch krajín.

Slovensko pomohlo pri požiaroch

Sakellaropulusová ocenila pomoc Slovenska pri hasení požiarov, ktoré vypukli v lete roku 2021. Prezidentka tiež vyzdvihla spoločný grécko-slovenský projekt, ktorý realizovalo MV a zameraný bol na zlepšenie prístupu migrantov k službám zdravotnej starostlivosti na gréckych ostrovoch.

"Slovenská republika je v otázke migrácie naďalej pripravená poskytnúť finančnú, personálnu i materiálnu pomoc, a to nielen v rámci Európskej únie, ale aj mimo nej, predovšetkým v krajinách pôvodu migrácie a tranzitných krajinách," doplnil Pellegrini.

Obaja deklarovali, že ich krajiny plne podporujú vstup krajín západného Balkánu do EÚ. Jedným z bodov rokovania bola vojna na Ukrajine.

Zhodujú sa na tom, že Slovensko aj Helénska republika plne rešpektujú suverenitu, nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok