Najvyššie hory sveta začali zapáchať. Horolezci si svoje výkaly musia odniesť so sebou

ta3/ČTK
9.2.2024 16:32

Ľudia, ktorí sa pokúšajú vystúpiť na Mount Everest, budú teraz musieť odpratať svoje vlastné výkaly a priniesť ich späť do základného tábora, kde sa ich zbavia. Informovala o tom spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na nepálske úrady.

Mount Everest
X / Naija

"Naše hory začali zapáchať," povedal BBC Mingma Sherpa, vedúci okresu Pasang Lham. Ten pokrýva väčšinu oblasti Everestu a nové pravidlo je jedným z novo zavedených opatrení, ktoré sa najvyššej hory sveta dotýkajú.

Výkaly na skalách

Kvôli extrémnym teplotám sa exkrementy zanechané na Evereste úplne nerozkladajú. "Dostávame sťažnosti, že na skalách sú viditeľné ľudské výkaly a niektorí horolezci ochoreli. Je to neprijateľné a kazí to náš imidž," povedal Mingma Sherpa.

Horolezci, ktorí sa pokúsia vystúpiť na Mount Everest a neďalekú horu Lhotse, dostanú pokyn, aby si v základnom tábore zakúpili takzvané vrecká na výkaly, ktoré sa budú po návrate kontrolovať.

Stany ako toalety

Počas horolezeckej sezóny trávia horolezci väčšinu času v základnom tábore, kde sa aklimatizujú na nadmorskú výšku a kde sú samostatné stany slúžiace ako toalety, pod ktorými sú umiestnené sudy na zber exkrementov.

Keď však začnú samotný výstup, situácia s vyprázdňovaním sa skomplikuje. Hoci sa väčšina horolezcov a pomocného personálu snaží vykopať si diery v snehu, často končia na miestach, ktoré nie sú pokryté snehom.

Odpadky robia problém

Odpadky sú na Evereste a ďalších horách v regióne naďalej veľkým problémom, hoci sa čoraz častejšie organizujú čistiace akcie vrátane každoročného zberu odpadkov nepálskou armádou.

"Odpadky sú veľkým problémom, najmä vo vyšších táboroch," povedal Chhiring Sherpa, výkonný riaditeľ mimovládneho výboru SPCC pre kontrolu znečistenia.

Hoci neexistuje žiadny oficiálny údaj, SPCC odhaduje, že medzi prvým táborom na úpätí Everestu a štvrtým táborom smerom k vrcholu sa nachádzajú približne tri tony ľudských výkalov. "Predpokladá sa, že polovica z toho je vo štvrtom tábore," povedal Čhiring Šerpa.

Otvorená latrína

Stephan Keck, horský vodca, ktorý tiež organizuje expedície na Everest, povedal, že štvrtý tábor si vyslúžil prezývku "otvorená latrína".

Štvrtý tábor, známy aj ako South Col, sa nachádza vo výške 7 906 metrov a je posledným táborom pred záverečnou etapou výstupu na vrchol Mount Everestu a Lhotse. "Nie je tu takmer žiadny ľad a sneh, takže všade naokolo uvidíte ľudské výkaly," hovorí Keck.

Rozdajú tisíce vrecúšok

Miestna samospráva Pasang Lham preto vyzvala SPCC, aby pre odhadovaných 400 zahraničných horolezcov a 800 členov pomocného personálu zaobstarala približne 8-tisíc vrecúšok na exkrementy zo Spojených štátov na nadchádzajúcu horolezeckú sezónu, ktorá sa začne v marci.

Tieto vrecká na výkaly obsahujú chemikálie a prášky, ktoré stuhnú ľudské výkaly a do značnej miery odstránia zápach. Odhaduje sa, že jeden horolezec vyprodukuje denne v priemere 250 gramov výkalov. Pred pokusom o výstup na vrchol strávia vo vyšších táboroch zvyčajne približne dva týždne.

"Na základe toho im plánujeme dať dve vrecká, z ktorých každé môžu použiť päť až šesťkrát," povedal Chhiring Sherpa.

Pozrite si archívnu reportáž o rekordoch z najvyššej hory sveta.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok