Ministerstvo práce chce pomôcť opatrovateľom. Spúšťa projekt za 100 miliónov eur

ta3/TASR
7.2.2024 12:26 , Aktualizované: 7.2.2024 12:40

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR spúšťa nový projekt v oblasti opatrovateľskej služby. Celkovo bude stáť 100 miliónov eur a má pomôcť takmer 13-tisíc ľuďom.

V stredu o tom na tlačovej konferencii informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

Projekt je naplánovaný na dva roky. Tomáš priblížil, že k 1. januáru 2026 musí byť v zmysle plánu obnovy spustená komplexná reforma v sociálnych službách. Základným princípom má byť to, že odkázaný človek bude dostávať jeden príspevok a rozhodne sa, na čo ho použije. Nový projekt tak má pomôcť ľuďom, kým bude v platnosti nová reforma.

Spätné preplatky

V prechodnom období sa tak má tiež zvýšiť počet opatrovateľov, aby boli od roka 2026 dostatočné kapacity. "Platnosť má projekt od 1. januára tohto roka. Kto bude úspešný, spätne sa mu preplatia náklady od 1. januára," priblížil Tomáš.

Štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš uviedol, že projekt má byť rozdelený na dve časti. V prvej časti bude vyhradených 1,5 milióna eur pre subjekty, ktorým sa nepodarilo prihlásiť na výzvu do konca novembra minulého roka.

 "Spätne nahradíme náklady, ktoré mali obce a mestá, charitatívne, mimovládne organizácie, ktoré na vlastné náklady poskytovali opatrovateľskú službu. Oznámenie o možnosti podávať žiadosti na spätné predplatenie nákladov vyhlási Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny ešte dnes," povedal Ondruš.

Žiadosti

V druhej časti je pripravená podpora v sume viac ako 91 miliónov eur. Pokrýva obdobie od 1. januára tohto roka do decembra 2025. Obce, mestá, mimovládne a charitatívne organizácie od 4. marca budú môcť žiadať o finančné prostriedky. Zároveň budú mať nárok financovania spätných výdavkov od 1. januára.

Finančná pomoc bude automaticky poskytovaná počas celej doby platnosti zmluvy medzi ministerstvom a poskytovateľom. "Všetci, ktorí budú žiadať o túto formu podpory, musia byť registrovaní poskytovatelia domácej opatrovateľskej služby," dodal Ondruš.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok