KĽDR čelí mohutným záplavám, stovky ľudí sú nezvestné

Rozsiahle záplavy, ktoré v uplynulých dňoch postihli severozápad Severnej Kórey, si vyžiadali najmenej 133 obetí na životoch. Ďalších 395 osôb je nezvestných. Informoval o tom Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí.

Záplavami zasiahnutý región sa nachádza v blízko hraníc Severnej Kórey s Ruskom a Čínou. Spôsobila ich rieka Tumen, ktorá sa vyliala zo svojho koryta a zaplavila priľahlé oblasti. Severokórejské úrady nariadili evakuáciu 40.000 ľudí. V postihnutej oblasti žije približne 100.000 osôb.

Úrady KĽDR po záplavách nariadili masovú mobilizáciu obyvateľstva, ktoré sa má zapojiť do záchranných a rekonštrukčných prác. Očakáva sa, že táto kampaň bude trvať 200 dní. Vodný živel poškodil totiž viac ako 35.000 budov, pričom polovica z nich je už nepoužiteľná.

Podľa odhadov OSN naliehavú pomoc v záplavami postihnutej oblasti potrebuje najmenej 140.000 ľudí. Záplavy na rieke Tumen označila OSN za najhoršie v dejinách KĽDR. Samotné severokórejské úrady zatiaľ nezverejnili oficiálnu štatistiku o následkoch záplav. Uviedli, že rozsah škôd sa ešte len vyhodnocuje. Západné médiá pripomenuli, že prírodné katastrofy v KĽDR už neraz spôsobili veľké problémy v ekonomike. Záplavy a sucho v rokoch 1994 a 1998 vyvolali najväčší hladomor v dejinách KĽDR.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá