Pred Bonaparte sa zišiel posledný protest za odvolanie Kaliňáka

Aktualizované:
Opozícia zorganizovala pred bytovým komplexom Bonaparte posledný z pondelkových protestov, na ktorom žiada odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka pre kauzu Bašternák. Protesty sa konajú aj v ďalších mestách. Slovenskí študenti ho usporiadali v Prahe.

Protest sprevádzali Sulík a Matovič

Na 12. proteste sa zišlo približne 300 ľudí. Posledný protest sprevádzali lídri Opozičnej rady Richard Sulík a Igor Matovič. „Ukázali sme, že aj keď takto hrubo ignoruje koalícia pravidlá, kauza Bašternák – Kaliňák rozhodne neutíchla. Niektoré líšky sa začali otáčať. Napríklad Béla Bugár (Most-Híd) sa nechal počuť, že už tak dobré to nie je, že Kaliňák je ministrom. Tlak opozície bol počas leta skutočne silný,“ povedal Sulík a poďakoval protestujúcim ľuďom za podporu.

„Robert Fico nemá čo bývať v byte, ktorý bol postavený z ukradnutých peňazí, v opache veľkej ako ilavská väznica. Veď Slovensko je predsedajúcou krajinou,“ povedal Sulík s tým, že koalícia sa drží na „základe spoločných kšeftov“. Sulík pripomenul, že opozícia mala so Slovenskou poštou zmluvu, podľa ktorej im mala noviny „KALI špeciál“ rozposlať do slovenských domácností.

„Kým pošta blokuje rozvoz, Danko pripravuje obmedzenia rokovacieho poriadku a opozície, my sme tu,“ dodal Sulík. „Zlodejov vo vláde trpieť nebudeme,“ zneli posledné slová Sulíka. Dav počas prejavu Sulíka skandoval „Fico do basy“.

Prišiel aj Rybanič

Ako vyhlásil Igor Matovič OĽaNO-NOVA „občianska spoločnosť vzniká, keď ľudia povedia, že majú dosť Kaliňáka. Vy ste občianska spoločnosť, ktorá na Slovensku existuje“. Ako povedal, „Slota trepal hlúposti, Danko to dokáže aj bez pijatiky. My sme vytrvalosťou dokázali, že dnes je Fico hlboko dole a to preto, lebo ho na kolená ťahá minister Kaliňák. Kaliňák je jeho záruka ochrany“. Po týchto slovách dav pískal a opäť znelo Fico do basy. “Naším cieľom je, aby sme si zobrali, čo patrí nám všetkým. Majetky Fica a Kaliňáka,“ povedal Matovič.

Na proteste vystúpil aj Filip Rybanič, asistent poslanca SaS Jozefa Rajtára, ktorý zverejnil výpis z účtov Kaliňáka. Povedal, že za posledné mesiace zažil, čo je to byť nepriateľom mocných, ale je rád, že toľko ľudí vyšlo do ulíc. Povedal, že dúfa, že po septembrovej parlamentnej schôdzi sa už situácia pohne.

Na protest prišla aj organizátorka protestov Gorila Alena Krempaská so skupinou ľudí, ktorí spoločne s transparentmi protestovali proti všetkým politikom. Sulík hneď na začiatku požiadal políciu, aby ich z protestu nevyviedli. Ich prítomnosť sa niesla v pokojnom duchu.

Krempaská z Inštitútu ľudských práv sa plne stotožňuje s názorom, že minister vnútra Robert Kaliňák by mal zvážiť odstúpenie zo svojho postu a plne súhlasí s názorom opozičných strán SaS a OĽaNO. Avšak svojimi transparentmi vyjadrili, že koalícia aj opozícia sú rovnaké.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá