Pošta neroznesie špeciál o Bašternákovi, nechce vraj riskovať súd

Pošta neroznesie špeciál o Bašternákovi, nechce vraj riskovať súd
Zdroj foto: SITA/Marko Erd
Slovenská pošta odmietla distribuovať do schránok tlačovinu "Kali špeciál" ako periodickú tlač aj ako leták. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková. Noviny venované kauze Bašternák chceli cez poštu do schránok rozniesť opozičné strany OĽaNO-NOVA a SAS.

Porušenie autorského zákona?

Pošta sa odvoláva na stanovisko Ministerstva kultúry, podľa ktorého tlačovina nespĺňa zákonom stanovené požiadavky pre periodickú tlač. "V danom prípade ju považujeme za leták. Podľa našich právnikov môže obsah letáku "Kali špeciál" zasahovať do práva na ochranu osobnosti konkrétnej fyzickej osoby/osôb, čo môže založiť zodpovednostný vzťah Slovenskej pošty ako šíriteľa letáku (reklamy) v zmysle príslušných ustanovení zákona o reklame, ak by sa neskôr preukázalo, že obsah letáku skutočne zasiahol do práva na ochranu osobnosti konkrétnej fyzickej osoby," povedala Dorčáková. Inštitúcia preto nechce vstupovať do rizika prípadného súdneho sporu o ochranu osobnosti.

Slovenskej pošte v stredu (31. 8.) doručili i písomné oznámenie výhradného nositeľa autorských práv k fotografii tváre Roberta Kaliňáka nachádzajúcej sa na tlačovine. "Nositeľ autorských práv nás upozornil, že disponuje výhradným právom na použitie tejto fotografie a na jej použitie na predmetnej tlačovine nebol daný jeho súhlas," informovala Dorčáková. Ak by ju pošta rozniesla, podľa hovorkyne by sa dopustila porušenia Autorského zákona a zároveň aj Trestného zákona.

Chýbajú vraj údaje

Opozičné strany OĽaNO-NOVA a SaS už avizovali, že ak pošta odmietne rozdistribuovať tlačovinu, urobia tak sami alternatívnymi formami. Nedávno to na tlačovej konferencii oznámili poslanci Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA) a Jozef Rajtár. Podľa Rajtára vytvorila Slovenská pošta a ministerstvo kultúry pakt proti opozičným stranám. Postup pošty, keď sa obrátila na ministerstvo so žiadosťou týkajúcou sa náležitostí registrácie periodika, poslanec považuje za zavádzanie verejnosti, diskrimináciu a cenzúru.

"Kali špeciál" podľa ministerstva neobsahuje všetky zákonom požadované údaje. Hovorca ministerstva Jozef Bednár tento týždeň vysvetlil, že v nich nie je zreteľne a nezameniteľne uvedený vydavateľ, dátum a ročník vydania a medzinárodné štandardné číslo seriálu, ktoré zrejme nebolo pridelené.

Pošta môže odmietnuť distribúciu periodika iba z dôvodov uvedených v zákone, zdôraznil nedávno Viskupič. Medzi tie však podľa neho nedostatočná registrácia periodika nepatrí. "Pošta evidentne porušuje zákon, budeme preto zvažovať právne kroky,“ uviedol poslanec. Počínanie štátnej inštitúcie mieni riešiť aj v politickej rovine – v parlamentnom výbore pre kultúru, média aj v pléne parlamentu. Viskupič označil tieto výhrady za formálne pochybenia, ktoré vznikli v dôsledku toho, že museli kvôli pošte pôvodne leták preklasifikovať na periodikum.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá