Izrael nesúhlasí s dvojštátnym riešením. Vláda sa tam musí zmeniť, tvrdí Biden

ta3/TASR
12.12.2023 22:15

Izraelská vláda nesúhlasí s dvojštátnym riešením izraelsko-palestínskeho konfliktu, vyhlásil v utorok americký prezident Joe Biden. Zároveň vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na zmenu administratívy v krajine. Informovala o tom agentúra AFP.

Rusko nemá prostriedky, aby vojnu udržovalo naveky, myslí si Biden. Použitie jadrových zbraní nehrozí, ubezpečuje
TASR/AP

Najkonzervatívnejšia vláda

"Izrael má tú najkonzervatívnejšiu vládu vo svojich dejinách," povedal Biden na predvolebnom podujatí. Dodal, že Izrael nesúhlasí s vytvorením samostatného palestínskeho štátu, ktorý by s Izraelom mierovo koexistoval. Ide o riešenie, pre ktoré sa používa pomenovanie dvojštátne, a dlhodobo ho podporuje väčšina krajín sveta.

Americký prezident zároveň upozornil, že Izrael začína strácať podporu vo svete a Netanjahu musí "posilniť a zmeniť" izraelskú vládu, aby dokázala dosiahnuť dlhodobé riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Čo sa stane po vojne?

Bidenove vyjadrenia sú v súlade s rastúcim rozporom krajín v otázke, čo sa stane po vojne v Pásme Gazy. Výzvy Spojených štátov na odovzdanie tejto palestínskej enklávy posilnenej palestínskej samospráve sa v Izraeli stretli len s chladným prijatím. Washington tiež vyzval Izrael, aby sa viac snažil vyhnúť civilným obetiam v Pásme Gazy.

Netanjahu zároveň po utorkovom rozhovore s Bidenom potvrdil, že sa nezhodujú v otázke povojnového vývoja. Izraelský premiér však vyjadril nádej, že dosiahnu dohodu. Upozornil ale, že Izrael "nezopakuje chybu z Osla", pričom narážal na podpísanie Deklarácie o zásadách palestínskej autonómie v USA v roku 1993, ktorá sa nazýva aj dohoda z Osla I.

Obavy zo sviatku svetiel

Biden zopakoval svoje obavy aj v pondelok v Bielom dome pri príležitosti židovského sviatku svetiel - chanuky. "Musíme byť opatrní. Oni musia byť opatrní. Verejná mienka na celom svete sa môže zmeniť zo dňa na deň. Nemôžeme to dopustiť," uviedol.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok