Pellegrini rešpektuje Žilinkove výhrady voči zákonu o oznamovateľoch. K novele predloží pozmeňujúci návrh

ta3
12.12.2023 14:48 , Aktualizované: 12.12.2023 16:48

Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini rešpektuje výhrady generálneho prokurátora Maroša Žilinku k novele zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. V parlamente preto počas rokovania predloží pozmeňovací návrh, ktorým upraví ustanovenia zákona, voči ktorým má Žilinka výhrady.

pellegrini a zilinka.png
TASR/Jakub Kotian

Vyjadrenie Pellegriniho

"Vládna koalícia koná a bude konať tak, aby napĺňala svoje predvolebné sľuby. Ale zároveň bude konať tak, aby si ctila ústavu a zákony. Generálny prokurátor je pre mňa právnickou autoritou, preto jeho argumenty rešpektujem a budem podľa toho konať," uviedol Pellegrini.

Vyšetrovanie korupcie a ochrana

Ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti treba podľa neho upraviť a vrátiť jej pôvodný zmysel. "Príslušný zákon prijala ešte moja bývalá vláda a jeho cieľom bolo, je a bude chrániť ľudí, ktorí sa na svojom pracovisku stretnú s protizákonnými praktikami svojich nadriadených. Určite však jeho cieľom nebolo to, aby sa jeho zneužitím dva dni po voľbách zabetónovala celá skupina ľudí vo svojich funkciách. Hovorím o policajtoch, ktorých úlohou nie je korupciu oznamovať, ale ju vyšetrovať," zdôraznil Pellegrini.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka vyhlásil, že má pochybnosti o retroaktivite časti vládnej novely zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Šéfa parlamentu preto listom upozornil, že návrh zásadným spôsobom porušuje princíp právnej istoty a princíp ústavnosti.

Úrad vlády sa s pripomienkami stotožňuje

Úrad vlády sa s predloženými pripomienkami generálneho prokurátora v plnom rozsahu stotožňuje a podporuje ich. "Úrad vlády víta vecný návrh generálneho prokurátora SR na vylepšenie predkladaného legislatívneho zámeru vlády SR, ktorý ešte precíznejšie zabráni ďalšiemu svojvoľnému prideľovaniu štatútu chráneného oznamovateľa zo strany vybraných prokurátorov," skonštatoval v stanovisku vedúci úradu Juraj Gedra.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok