Na Ukrajine padlo už sedem ruských generálov, posledný doplatil na mínu. Kremeľ tradične mlčí

ta3/ČTK
30.11.2023 11:28

Na Ukrajine prišiel o život ďalší ruský generál, a to najskôr už siedmy, uviedla na svojom ruskojazyčnom webe stanica BBC. Podľa nej hneď niekoľko ruských zdrojov podporujúcich vojnu Ruska proti Ukrajine informovalo o smrti generálmajora Vladimira Zavadského, slúžiaceho ako zástupca veliteľa 14. armádneho zboru.

Rusko-ukrajinske boje
Profimedia (Ilu)

Správy o smrti

Prvé správy o Zavadského smrti sa podľa BBC objavili v utorok večer na verejne neprístupnom čete moskovskej školy vojenských veliteľov. Podľa záznamu, s ktorým sa zoznámila ruská redakcia BBC, jeden z absolventov napísal, že generál sa stal obeťou výbuchu míny v oblasti bojov.

O tom, že generál zahynul pri meste Izjum v Charkovskej oblasti, informovala dnes agentúra Novorossija, zriadená skupinou Cargrad Media pravoslávneho oligarchu Konstantina Malafejeva. 

Podľa iných zdrojov mohol Zavadskij prísť o život pri dedine Krynky v Chersonskej oblasti, kde ruská armáda v posledných týždňoch bojuje s ukrajinskými jednotkami, ktoré tu vytvorili predmostí na ľavom, východnom brehu rieky Dneper.

Správy o smrti generála Zavadského sa objavili aj na sociálnej sieti VKontakte.

Zavidskij v armáde

Moskovskú školu pre veliteľa Zavadskij absolvoval v roku 2000. V rokoch 2018 až 2020 velil elitnej jednotke v Moskovskej oblasti, Kantemirovskej tankovej divízii.

V čase smrti bol zástupcom veliteľa 14. armádneho zboru, ktorý v mierových dobách býval dislokovaný v Murmanskej oblasti na severe európskeho Ruska a bol podriadený veleniu Severnej flotily ruského vojenského námorníctva.

Nie v boji s nepriateľom

V súčasnosti je "arktická" 80. motostrelecká brigáda 14. armádneho zboru podľa ukrajinského vojenského analytika Konštantína Mašovca súčasťou ruského zoskupenia Dneper a je nasadená v Chersonskej oblasti. Tiež kanál VČK-OGPU na sociálnej sieti Telegram tvrdí, že generál zahynul v oblasti pôsobnosti zoskupenia Dneper, a to "v dôsledku výbuchu míny v tyle, a nie v boji s nepriateľom".

Ruské ministerstvo obrany zatiaľ o generálovej smrti nič neoznámilo, podobne ako v prípade smrti iných vysoko postavených dôstojníkov, a to ani potom, čo o ich smrti verejne hovorili ich známi. Ak sa správy o Zavadského smrti potvrdia, stane sa siedmym ruským generálom zabitým od začiatku ruského vpádu do susednej krajiny.

Ostatní generáli

Štyria ruskí generáli, Andrej Suchoveckij, Vladimír Frolov, Kanamat Botašev a Roman Kutuzov, zahynuli počas prvých štyroch mesiacov vojny. Nasledoval presne rok bez potvrdených strát vysokých ruských dôstojníkov. 

O ďalších generálov začalo Rusko prichádzať od tohtoročného júna, kedy začali ukrajinské protiofenzíva. Od leta do konca novembra zahynuli ďalší dvaja ruskí generáli, náčelník štábu 35. vševojkovej armády generálmajor Sergej Gorjačev a zástupca veliteľa Južného vojenského okruhu generálporučík Oleg Cokov.

Nepravdivé informácie z Ukrajiny

Ukrajinské zdroje od začiatku vojny informovali o smrti ďalších siedmich ruských generálov, avšak prinajmenšom v troch prípadoch sa ukázalo, že dotyční sú nažive, a ani vo zvyšných prípadoch neboli doteraz úmrtia potvrdené.

Každopádne ide o pomerne výrazné straty najvyššieho dôstojníckeho zboru. Podľa expertov smrť generálov môže súvisieť so zvláštnosťami ruskej armády. 

Napríklad na začiatku invázie kvôli problémom so spojením a logistikou sa generáli museli osobne pohybovať v blízkosti prvej línie a svojimi rozkazmi operatívne reagovať na zmeny situácie, čo zvyšovalo riziko, že budú zabití. Neskôr generáli umierali kvôli presným zásahom ďalekonosných zbraní, ktoré Ukrajine dodali západní spojenci, napísala BBC.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok