Ukrajina bola terčom masívneho útoku ruských dronov. Hlavným cieľom bol Kyjev

ta3/TASR
25.11.2023 08:51

Rusko uskutočnilo v noci na sobotu rozsiahly útok bezpilotnými lietadlami na Ukrajinu. V hlavnom meste Kyjev si vyžiadal najmenej piatich zranených, vrátane 11-ročného dieťaťa, informoval podľa agentúry AFP jeho starosta Vitalij Kličko na platforme Telegram.

Ruský rekord

Podľa veliteľa ukrajinského letectva Mykolu Oleščuka vyslalo Rusko túto noc nad Ukrajinu rekordných 75 dronov iránskej výroby Šáhid-131/136, z ktorých 71 protivzdušná obrana zostrelila. Hlavným smerom útoku bol Kyjev.

Kličko označil nočný útok dronov na Kyjev za najmasívnejší od začiatku ruskej invázie. Spresnil, že letecký poplach trval šesť hodín.

Úlomky dronov

Padajúce úlomky dronov zostrelených protivzdušnou obranou poškodili v Kyjeve viacero budov a spôsobili niekoľko požiarov.

Kyjevská vojenská správa citovaná televíziou BBC uviedla, že po nálete bezpilotných lietadiel zostalo v centrálnej časti mesta bez elektriny 77 obytných budov a 120 inštitúcií.

Návšteva z Česka

V čase útoku sa v Kyjeve nachádzali lotyšský prezident Edgars Rinkevičs, ako aj predsedovia oboch komôr českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová a Miloš Vystrčil, ktorí pricestovali na neohlásenú návštevu Ukrajiny.

Odborníci podľa BBC predpovedali s nástupom chladného počasia nárast útokov dronov z Ruska. Minulú zimu sa Moskva pri útokoch zamerala na zariadenia energetickej infraštruktúry.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok