Liek na nevyliečiteľnú chorobu sa bude preplácať. Dolinková odmietla námietky poisťovní

ta3/tasr
16.11.2023 15:26 , Aktualizované: 16.11.2023 16:29

Liek Zolgensma na liečbu spinálnej muskulárnej atrofie (SMA) sa bude od nového roka preplácať z verejného zdravotného poistenia. Šéfka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Dolinková (Hlas-SD) námietky zdravotných poisťovní odmietla.

nemocnica
ta3

 "Ja ako ministerka som rozhodla v odvolacom konaní a potvrdila som prvostupňové rozhodnutie. Bolo to rozhodnutie vyslovene na základe odporúčania kategorizačnej komisie," skonštatovala. Proti rozhodnutiu nemožno podať námietky. Rozhodnutie je preskúmateľné súdom.

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera bude rozhodnutie Dolinkovej plne rešpektovať. "Prípadné ďalšie kroky zvážime po tom, ako si preštudujeme vydané rozhodnutie," uviedla v stanovisku. Upozornila na to, že financie na úhradu zdravotnej starostlivosti na budúci rok a ďalšie roky zostávajú neznámou.

Poisťovne rozhodnutie rešpektujú

Aj súkromná Union zdravotná poisťovňa skonštatovala, že rozhodnutie rešpektuje. Avizuje, že bližšie stanovisko poskytne po jeho preštudovaní.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zobrala rozhodnutie vo veci zaradenia lieku do zoznamu kategorizovaných liekov na vedomie. "Tak ako pri ostatných kategorizovaných liekoch bude pri jej úhrade postupovať v súlade s platnou legislatívou," poznamenala hovorkyňa zdravotnej poisťovne Alena Krčová.

Liek Zolgensma je určený na liečbu pacientov so spinálnou muskulárnou atrofiou. Ide o vrodené, geneticky podmienené ochorenie, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňuje vývoj dieťaťa a jeho ďalší život. Detskí pacienti s týmto ochorením sú obyčajne už v priebehu prvých šiestich mesiacov života odkázaní na dýchanie pomocou umelej pľúcnej ventilácie a prijímanie stravy pomocou hadičky cez kožu priamo do žalúdka. Od mája 2020 Európska agentúra pre lieky schválila na liečbu SMA použitie jednorazovej génovej liečby liekom Zolgensma, ktorý sa podáva priamo do žily.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok