Aktualizujeme Šport

Danko sa teší z nových ministerstiev. Ocenil najmä podporu v športovom hnutí

ta3/TASR
16.11.2023 13:12 , Aktualizované: 16.11.2023 13:58

O benefitoch, ktoré prináša synergia športu a cestovného ruchu a ich podpora, nemožno pochybovať, potvrdzujú to príklady po celom svete. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to pri príležitosti vznikajúceho ministerstva športu a cestovného ruchu uviedol podpredseda NR SR a predseda SNS Andrej Danko.

20231116_kkonferencia6999730.jpg
TASR/Pavel Neubauer

Zároveň ocenil jednoznačnú podporu, ktorú má projekt nového ministerstva v športovom hnutí.

Schôdza k novým ministerstvám

Začiatkom decembra mieni predseda NR SR zvolať ďalšiu schôdzu. "Pripravujeme sa na ňu. Môžem potvrdiť, že máme záujem predložiť mimoriadne dôležitú novelizáciu kompetenčného zákona, na základe ktorej napríklad vznikne nové ministerstvo športu a cestovného ruchu, ďalej chceme predložiť zákon, ako pomôcť ľuďom s vysokými úrokmi pri hypotekárnych úveroch tak v roku 2023, ako aj v nasledujúcich rokoch, pozrieme sa na vysoké ceny potravín a na ďalšie témy, ktoré neznesú odklad. Ako Slovenky a Slováci zvyknú povedať, roboty máme ako na kostole. Ale na to tu sme," zdôraznil Robert Fico.

Politické maniere?

Danko zdôraznil, že nový rezort nevzniká z "politických manierov", ale preto, aby pomohol adresnejšie a efektívnejšie distribuovať financie pre športové hnutie a rozvíjať strategické ciele športovej politiky, zamerané aj na zdravý životný štýl.

"Hlavnou ideou je, aby peniaze zo štátnej lotériovej spoločnosti išli priamo do športu a aby si športové hnutie samo rozhodovalo, ako budú tieto prostriedky využité," upozornil podpredseda parlamentu, ktorý zdôraznil aj to, že nové ministerstvo nebude predstavovať nové personálne náklady.

Športová komunita na Slovensku

"Berieme úradníkov z fungujúcich rezortov," pripomenul. Teší ho silná podpora, ktorú vo štvrtok deklarovali predstavitelia športového hnutia.

Prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel zvýraznil fakt, že prvýkrát bude mať veľká športová komunita na Slovensku zastúpenie priamo vo vláde. "To, po čom sme dlho volali, aby šport dostal miesto, ktoré si v spoločnosti zaslúži, sa napĺňa," vyhlásil. Verí, že so súčasnou politickou podporou sa slovenský šport môže výrazne rozvíjať a zlepšovať.

Podpora rezortu

Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik mieni, že vznikajúce ministerstvo je jednou z najlepších správ pre šport v tomto roku. "Celá športová komunita vyjadruje veľkú podporu tejto myšlienke," vyhlásil. Pripomenul tiež, že samostatný rezort je ďalším stupienkom po vzniku pozície štátneho tajomníka pre šport na ministerstve školstva a zriadení Fondu na podporu športu.

Ocenil aj to, že programové vyhlásenie vlády (PVV) prevzalo myšlienky, ktoré zástupcovia športového hnutia zverejnili v tohtoročnej Deklarácii slovenského športu.

Úspešný projekt

Budúci minister Dušan Keketi verí, že ministerstvo bude partnerom, ktoré bude prepájať aktérov v športe a v súčinnosti s nimi vytvárať úspešný projekt.

Štátny tajomník MŠVVŠ pre šport Ján Krišanda upozornil, že vznik ministerstva športu a cestovného ruchu je veľkým zadosťučinením, ale i záväzkom. Za jednu z prvých veľkých výziev označil tvorbu nového, prepracovaného zákona o športe.

Vyhlásenie vlády

Ministerstvo pre šport a cestovný ruch  majú zriadiť od januára 2024, podľa programového vyhlásenia vlády má byť nástrojom  na dosiahnutie strategických cieľov v oblasti športovej politiky. "Zvýrazní a potvrdí postavenie športu ako prioritného úseku v cieľoch vlády a umožní systematizovať štátnu politiku v tomto odvetví," vysvetľuje kabinet v programovom vyhlásení vlády.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok