Militanti z Hamasu použili pri útoku na Izrael paraglajdy od českej firmy. Meniť exportnú politiku nemienia

ta3/TASR
9.11.2023 14:07

Militanti z palestínskeho militantného hnutia Hamas použili pri útoku na Izrael paraglajdy od českej firmy. Vo štvrtok na to upozornila americká organizácia United Against Nuclear Iran (UANI), píše portál Seznam Zprávy.

paraglaj.png
Reprofoto:X

UANI poukázala, že na záberoch z útoku je vidieť paraglajd od českej firmy Nirvana Sytems so sídlom v Přerove. Majiteľ firmy Pavel Březina nevedel povedať, ako sa militanti dostali k jej paraglajdom.

"Predali sme celkovo 3 500 paramotorov po celom svete a viac než 5 000 padákov. Asi chápete, že nepoznám všetkých svojich zákazníkov. Predajcu máme, mimochodom, aj v Izraeli, Amerike či v Nemecku, celkovo v 42 krajinách," uviedol s tým, že firma nemala v poslednom čase na Blízkom východe žiadne veľké zákazky. Dodal, že nemieni nijako upravovať exportnú politiku firmy.

Česi podcenili situáciu

Podľa riaditeľa UANI Daniela Rotha firma situáciu podcenila. "Toto vybavenie bolo použité ako zbraň vo vojne. Izraelský denník Jeruzalem Post o podobných útokoch informoval už v roku 2014, takže známe to bolo," uviedol a pripomenul, že firma v minulosti dodávala tovar aj do Iránu, ktorý hnutie Hamas podporuje.

Militanti z hnutia Hamas počas útoku na Izrael 7. októbra zabili viac než 1400 ľudí a ďalších vyše 240 odvliekli do pásma Gazy ako rukojemníkov.

Izraelská armáda následne spustila vzdušné údery na ciele Hamasu v Gaze a neskôr tam vyslala svoje pozemné sily. Podľa ministerstva zdravotníctva v pásme Gazy, ktoré je pod kontrolou Hamasu, prekročil počet zabitých Palestínčanov 10 500. Toto číslo nemožno v súčasnosti nezávisle overiť.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok