Presun na Blízky východ: Armáda USA vyslala do regiónu jadrovú ponorku

ta3/TASR
6.11.2023 06:55

Spojené štáty presunuli do oblasti Blízkeho východu ponorku na jadrový pohon triedy Ohio nesúcu jadrové hlavice.

F-MvClMWUAAUwRP.jpg
Reprofoto: X/CENTCOM

Na sociálnej sieti X to v nedeľu oznámilo Ústredné velenie armády USA (CENTCOM), ktoré riadi americké vojenské operácie na Blízkom východe, vo východnej Afrike a v Strednej Ázii, informovali televízia CNN a denník Times of Israel.

Trieda Ohio

K príspevku je pripojená fotografia, zachytávajúca zrejme ponorku triedy Ohio, ktorá smeruje k mostu ponad Suezský prieplav ležiacemu severovýchodne od Káhiry.

Zriedkavé oznámenia

CNN konštatuje, že americká armáda len zriedka oznamuje pohyby alebo operácie flotily ponoriek nesúcich balistické rakety. Ponorky s jadrovým pohonom, ktoré sú spolu s medzikontinentálnymi balistickými raketami a strategickými bombardérmi súčasťou tzv. jadrovej triády, operujú v takmer úplnom utajení.

Odstrašujúce gesto

Oznámenie o presune ponorky na Blízky východ je podľa CNN odstrašujúcim gestom, ktoré má odradiť Irán a jeho spojencov v regióne od eskalácie konfliktu medzi Izraelom a hnutím Hamas v pásme Gazy.

Tento konflikt vypukol 7. októbra po koordinovaných útokoch Hamasu na izraelské územie, ktoré si vyžiadali vyše 1400 obetí. Izraelská armáda reagovala odvetnými útokmi na pásmo Gazy, pri ktorých podľa tamojších úradov dosiaľ zahynulo viac ako 9700 ľudí.

Od začiatku vojny medzi Izraelom a Hamasom zatiaľ USA do oblasti Blízkeho východu vyslali lietadlové lode USS Gerald Ford a USS Dwight D. Eisenhower, ako aj krížnik a torpédoborce s riadenými strelami.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok