Pásmo Gazy je obkľúčené. Izraelský úder zabil v Libanone štyroch členov rodiny miestneho novinára

ta3/TASR
5.11.2023 20:56 , Aktualizované: 5.11.2023 21:42

Izraelská armáda v nedeľu večer oznámila, že jej jednotky sa pri pozemnej operácii v Pásme Gazy dostali na pobrežie Stredozemného mora, čím túto palestínsku enklávu rozdelili na dve časti. Informuje o tom televízia CNN a agentúra AFP.

Odveta Hizballáhu

Izraelský úder zabil v Libanone štyroch členov rodiny miestneho novinára, vrátane troch detí. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na libanonské štátne médiá. Hizballáh pohrozil Tel Avivu odvetou a jeho ozbrojenci následne vystrelili niekoľko rakiet na sever Izraela, uviedla agentúra Reuters.

Izraelské obranné sily (IDF) v oznámení uviedli, že ich vojaci dosiahli pozície na pobreží Gazy v rámci rozšírenej fázy pozemných operácií. Cieľom je obkľúčiť sily militantného hnutia Hamas.

Obkľúčenie mesta

Hovorca armády Daniel Hagari povedal, že izraelské sily pokračovali vo "významných" úderoch vo vojne proti Hamasu a budú ich vykonávať aj naďalej.

"Obkľúčili mesto Gaza... Teraz existuje južná Gaza a severná Gaza," uviedla armáda podľa AFP.

Vláda Hamasu v pásme Gazy predtým oznámila, že izraelská armáda uskutočnila v nedeľu večer "intenzívne bombardovanie" v okolí viacerých nemocníc na severe pásma, ktoré trvalo vyše hodinu. Došlo k tomu krátko po opätovnom výpadku internetových a telefonických spojení v Gaze.

Využívanie nemocníc

Údery prišli po tom, ako izraelská armáda opätovne obvinila Hamas, že využíva nemocnice pri svojom boji proti Izraelu.

"Hamas umiestňuje sily a zbrane vnútri škôl, mešít, domov a objektov OSN, pod nimi a okolo nich," povedal Hagari novinárom. "K najhorším vojnovým zločinom Hamasu je používanie nemocníc na ukrytie svojej teroristickej infraštruktúry," vyhlásil.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok