Mladí si vládu predstavovali úplne inak, napriek tomu len 2 z 8 opýtaných chcú žiť v zahraničí

28.10.2023 05:22

Na základe predčasných parlamentných volieb je zo štatistík jasné, že študenti vysokých škôl si novú vládu predstavovali inak. Politická situácia aj napriek tomu nie je rozhodujúcim faktorom, či ostať alebo odísť z krajiny.

Vysokoškoláci si zmerali sily v ďalšom ročníku startupovej súťaže. Ako sa im darilo?
Foto: Milo Fabian

Podľa vysokoškolákov Smer nemal šancu

Portál Praxuj.sk robil medzi študentmi štrnástich vysokých škôl ešte pred voľbami prieskum, z ktorého výsledkov vyplýva, že najväčšiu podporu by od nich získalo Progresívne Slovensko (35,6 %), SaS (6,4 %) a Hlas-SD (5,6 %). Štvrté miesto by patrilo Smeru (3,5 %), ktorý voľby napokon vyhral.

Vláda dnes nehrá rolu v tom, či odídu alebo ostanú

Pri plánovaní budúcnosti je pre študentov aktuálna politická situácia len druhoradým faktorom. Vyplýva to z odpovedí nami oslovených vysokoškolákov.

Opýtali sme sa ako vidia svoju pracovnú budúcnosť, či je ich prioritou zostať na Slovensku.

Karin, študentka medzinárodných vzťahov v Košiciach

Po škole chce ostať na Slovensku: „Je lepšie mať zázemie a rodinu tu. Keď chcem, vycestujem preč. Ak by som žila v zahraničí, musela by som okrem cestovania riešiť a plánovať aj návštevy rodiny.“ Zároveň dodáva, že problémy sú všade, nie len na Slovensku.

Jej plánom je podnikať alebo pracovať v korporácii: „Paradoxne, najlepšie je pracovať na Slovensku pre zahraničnú spoločnosť - lepšie platia, majú lepší pracovný prístup a dbajú na pohodlie a spokojnosť zamestnancov,“ myslí si Karin.

Samuel, študent finančného manažmentu a účtovníctva vo Viedni

Po škole je rozhodnutý pre zahraničie: „Už teraz si vytváram podmienky, aby som sa v zahraničí uplatnil, vedel sa orientovať v cudzej legislatíve, ovládal miestny jazyk na vysokej úrovni a spoznával kultúru a mentalitu.“

Jeden z hlavných dôvodov, prečo chce odísť, je aj jeh ovládanie nemeckého jazyka. Ten chce využiť, aby si zariadil život vo vyspelejšej krajine. Jeho výber padol na Rakúsko, konkrétne Viedeň: „V mojom odbore (Manažment financií a účtovníctvo) mi ponúka toto mesto dostatok dobre zaplatených pracovných miest s potenciálom na kariérny rast, vyvážený work-life-balance a prijateľnými pracovnými podmienkami a sociálnymi benefitmi.“

Júlia, študentka psychológie v Bratislave

Študentka chce určite ostať na Slovensku. Hlavným dôvodom je pre ňu rodina. Taktiež myslí na potenciálne pracovné ponuky, ktoré vidí v štátnej správe. Otázka rodiny ju presviedča, aby ostala pri rodine aj v budúcnosti: „Keď budem mať vlastnú rodinu, tak aby boli babky a dedkovia nablízku.“

Kariéru chce budovať vo svojom odbore ako „vojenská alebo policajná psychologička. Tiež si viem predstaviť pracovať na nejakej klinike a postupne si vybudovať vlastnú.“

Sára, študentka mediálnych štúdií v Prešove

Sára vidí svoju budúcnosť na Slovensku. Okrem toho, že chce ostať pri rodine, spomenula aj „chcem si dokázať, že na Slovensku sa dá žiť, nie len živoriť.“

Prácu vidí v odbore, ktorý študuje: „Chcela by som ostať v masmédiách - v rádiu alebo rozhlase. Uvažujem aj nad backgroundovou prácou, eventovou agentúrou a podobne.“

Laura, študentka práva v Bratislave

Laura chce ostať na Slovensku: „Mám tu rodinu, priateľov a domov." Zároveň však chce pomôcť krajine, v ktorej žije. "Záleží mi na Slovensku a na ľuďoch, ktorí tu žijú, preto by som chcela aj ja svojou prácou prispieť k zlepšeniu našej spoločnosti.“

Svoju kariéru vidí v odbore, ktorý študuje: „Nakoľko už počas vysokoškolského štúdia mám možnosť pracovať v advokátskej kancelárií, ktorá sa špecializuje na trestné a rodinné právo, chcem sa venovať týmto oblastiam práva. Po úspešnom absolvovaní odbornej justičnej skúšky už ako prokurátorka.“

Eva, študentka politológie v Trnave

Jasno má len v otázke, či chce zostať alebo odísť. „Určite chcem zostať doma, zahraničie ma neláka.“ Na otázku ako vidí svoju budúcu prácu však odpoveď taká jasná nebola: „Popravde neviem, či budem ostávať v odbore, ktorý som vyštudovala. Uvidím, aké možnosti prídu po škole,“ priznáva študentka.

Lenka, študentka pedagogiky v Brne

Lenka je rozhodnutá ostať v Brne počas najbližších rokov. „O tom, či sa vrátim na Slovensko, bude rozhodovať otázka založenia rodiny.“ Kariérne chce pokračovať v Česku, pretože ako hovorí: „Tu už mám vytvorené pracovné zázemie." So školou sa nechystá tak úplne skončiť ani po dokončení magisterského štúdia. Chce skúsiť dosiahnuť doktorandský titul.

Zuzana, študentka pedagogiky v Prešove

Sťahovať do zahraničia sa určite nechystá. Hlavným dôvodom je práca, ktorá ju baví. Chce vyučovať fyziku a biológiu. To si ale nevie predstaviť v inej krajine: „Cudziemu jazyku sa nevenujem, a preto by bolo pre mňa ťažké zvládať odbornú terminológiu v inej krajine,“ pridala aj s tým, že vzhľadom na túto situáciu sa nechystá meniť to ani vo vzdialenej budúcnosti.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok