Študentské mestečko v Mlynskej doline žiada viac peňazí. Univerzita Komenského vyzýva štát, aby konal

ta3 TASR
27.6.2023 12:42

Najväčšie slovenské internáty, ktoré sa nachádzajú v bratislavskej Mlynskej doline, sú dlhodobo podfinancované a potrebujú zásah presahujúci finančné možnosti Univerzity Komenského. Predstavitelia najstaršej slovenskej univerzity vyzvali počas tlačovej konferencie štát, aby čo najskôr začal konať a vyhlásil výzvu na komplexnú modernizáciu budov internátov.

Študentské mestečko v Mlynskej doline žiada viac peňazí. Univerzita Komenského vyzýva štát, aby konal
TASR/Štefan Puškáš

Porovnanie s Rázsochami

Rektor UK Marek Števček poznamenal, že nečinnosť štátnych orgánov môže zmariť nádej na rekonštrukciu najväčšieho študentského mesta. Na zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl bolo v pláne obnovy alokovaných takmer 204 miliónov eur. 

Vedenie UK poukázalo na to, že do konca druhého štvrťroka 2026 si plán stanovil zrekonštruovať najmenej 262.647 štvorcových metrov plochy vysokých škôl a internátov, avšak výzva na komplexnú rekonštrukciu doteraz nebola vypísaná. 

Števček poznamenal, že vypísanie výzvy sa odsúva už rok, pričom šanca stihnúť pôvodne stanovený termín druhého štvrťroka 2026 začína byť čoraz viac nereálnejšia. "Sme v podobnej situácii, ako sa ocitlo zdravotníctvo a Rázsochy," povedal Števček.

UK sa na vypísanie výzvy pripravila, vypracovala projekt komplexnej rekonštrukcie 12-poschodového internátu v Mlynskej doline s ubytovacou kapacitou 1 345 osôb s projektovanou 63-percentnou úsporou primárnej energie. Projekt je podľa rektora UK odhadovaný na viac ako 34 miliónov eur.

Študenti môžu odísť do zahraničia

Prorektorka UK pre majetok a investície Jana Duračinská poznamenala, že do internátov sa neinvestovalo desiatky rokov a univerzita pred sebou tlačí obrovský investičný dlh. 

"Výška dotácie od štátu dnes nestačí ani na pokrytie nákladov na našu hlavnú činnosť, ktorou je vzdelávanie študentov a vedecká činnosť. Na rekonštrukciu 'Štúraku' potrebujeme 34,5 milióna eur. Suma vyčlenená na kapitálové výdavky predstavuje okolo sedem miliónov eur ročne pre všetky slovenské školy a univerzity," uviedla Duračinská.

Števček poznamenal, že v utorok pri príležitosti 104. výročia vzniku najväčšej slovenskej univerzity rozmýšľajú nad tým, k akým dôsledkom by viedlo uzavretie najväčšieho slovenského internátu. 

"Ak neponúkneme dostupné ubytovanie, ešte viac študentov zamieri do krajín, ktoré rozvoj univerzitnej infraštruktúry podporujú," dodal Števček s tým, že toto je posledná šanca a udržanie najväčšieho študentského mesta je v záujme celého Slovenska.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok