Schyľuje sa k intenzívnej vojne. Zničiť hnutie Hamas je nereálne, hovorí pre ta3 bývalý vojak izraelskej armády
Izrael sa pripravuje na pozemnú ofenzívu. Napätie v Pásme Gazy sa každým dňom stupňuje. Rastie tlak na obe strany od rôznych medzinárodných organizácií, ktoré sa obávajú o civilistov a varujú pred humanitárnou katastrofou. Čo môžeme čakať od ofenzívy a čo môže spustiť v globálnom meradle? V Štúdiu ta3 odpovedal analytik a bývalý vojak izraelskej armády Tomáš Alner.

Novodobý konflikt
"Novodobý konflikt začal rozdelením historického územia Izraela alebo Palestíny, čo je synonymum pre tú istú krajinu, v roku 1948. Krajina bola rozdelená rozhodnutím OSN. Židovská strana rozdelenie prijala, arabská ho neprijala a zaútočila na Izrael. Ten vojnu prekvapivo vyhral," vysvetľuje na začiatok Alner. Dôsledkom toho sa z 800-tisíc ľudí na oboch stranách stali utečenci.
Vnútorne vysídlené osoby sa dostali do Pásma Gazy. Izrael vyhral obrannú vojnu v roku 1967 a pásmo sa dostalo pod izraelskú okupáciu. Vždy tam bola veľmi vysoká pôrodnosť, takže koncentrácia ľudí rástla.
Hovorí, že Izrael opustil Pásmo Gazy v roku 2005. "Nechal ho svojmu vývoju, svojmu osudu," ohodnotil. V roku 2006 sa tam uskutočnili voľby, ktoré vyhralo hnutie Hamas a prevzalo vládu.
"Vtedy bola zavedená blokáda Pásma Gazy, teda kontrola tovaru, ktorý tam prúdi. Zisťovalo sa, či do Gazy neprúdia zbrane. Od tej doby začali útoky na Izrael," doplnil. Hamas je totiž fundamentalistické hnutie, ktoré má v programe zničenie židovského štátu a fyzickú likvidáciu židovského obyvateľstva.
Svedectvo z nemocnice v Pásme Gazy: Lekári sú vyčerpaní, ľudia sa boja pochovať svojich blízkych

Straty na oboch stranách
Izrael v týchto dňoch chystá masívnu pozemnú operáciu do Pásma Gazy. Alner dodal, že útok na Izrael nebol vyústením dlhodobého napätia. "Bol veľmi jasne naplánovaný Iránom, ktorý je vojenským sponzorom Hamasu. Irán sa veľmi obával zbližovania arabských štátov a Izraela," vysvetlil analytik.
Gaza je veľmi husto obývané územie a každý boj bude znamenať mestský boj, teda boj od domu k domu. Budú straty na oboch stranách.
Hlavnou otázkou podľa neho je, čo bude výsledkom pozemnej operácie do Pásma Gazy. Cieľ izraelského predsedu vlády Benjamina Netanjahua nazval nereálnym. "Zničiť hnutie Hamas je nereálne," vyhlásil. Aj keby bol každý člen Hamasu zabitý, ideológia bude naďalej existovať, keďže ide o vec dlhodobej výchovy.
Členovia Hamasu bojujú v tričkách, nie v uniformách, a nosia samopal a nepriestrelnú vestu. Prilby väčšinou nemajú. Ak zahynú, sú bežne započítaní ako civilné obete.
Nemožno tvrdiť, že každý obyvateľ Pásma Gazy rovná sa člen Hamasu. Bohužiaľ, realita je podľa analytika taká, že vojny vedú štáty. "Gaza má svoju vládu. Je zodpovedná za stav, v akom sa nachádzajú občania. Hamas je demokraticky zvolená vláda v Gaze. Urobil masaker, v ktorom vyvražďoval celé dediny, mestečká. Vraždil deti, rodičov, napáchal obrovské zverstvá," tvrdí.
Na Blízkom východe to vrie. Izrael poprel útok na nemocnicu a Biden dorazil do ohniska konfliktu

Všetci si podľa neho želajú, aby vojna nezasahovala nevinných ľudí. "Tak je to v Gaze, tak je to aj v Izraeli. Nebojuje sa len v Gaze, na Izrael denne dopadajú aj stovky rakiet," ozrejmil. Súhlasí s tým, že Izrael zlyhal, no išlo o zlyhanie spravodajské, keďže Jeruzalem sa na takýto scenár nepripravoval.
Schyľuje sa k veľkej vojne
Na severe Izraela, naopak, dochádza k bojom s libanonským hnutím Hizballáh, ktoré financuje Irán a je sofistikovanejšie ako Hamas. Má tiež väčší počet zbraní, keďže tam nie je blokáda.
"Schyľuje sa k vojne vysokej intenzity. To je niečo, čo región dlhšie nezažil, našťastie," hovorí. Myslí si, že to môže byť oveľa krvavejšie než to, čo sme doteraz videli.
Aktuálna situácia na Blízkom východe zhorší aj bezpečnostnú situáciu vo svete - a to najmä tam, kde sídlia silné arabské a moslimské menšiny, ktoré sympatizujú s Hamasom a jeho ideológiou.
Celý rozhovor si môžete pozrieť nižšie.