Superdebata: Remišová si myslí, že každý prepadnutý hlas je v prospech Fica. Šimečka sa nesmie dostať k moci, uviedol Danko

ta3/Patrik Mindžák
24.9.2023 19:00 , Aktualizované: 25.9.2023 22:26

V superdebate na ta3 sa stretli zástupcovia Milan Majerský (KDH), Andrej Danko (SNS), Veronika Remišová (Za ľudí na kandidátke OĽANO a priatelia), Krisztián Forró (Aliancia) a Milan Krajniak (Sme rodina).

web-ráno (1).png
ta3

Nelegálna migrácia

Krajniak povedal, že Kollár nestraší ľudí, hovorí len to, čo hovoria jednotliví krajinskí predsedovia vlád v Nemecku.

„Ak tak urobí (pozn. red. - Nemecko), hrozí to aj na slovensko-českej hranici, a máme situáciu ako pred rokom. Exminister Šimko sa snažil riešiť migračnú krízu, odkedy ho premiér Ódor odvolal, vykašľali sa na to a tu je výsledok. Potrebujeme chrániť našu južnú hranicu, potrebujeme zaviesť kontroly na hraničných priechodoch a kľúčových mostoch, aby sme zabránili rozšíreniu tohto problému na Slovensku.“

Myslí si, že vojaci sú nasadení v súvislosti s riešením migračnej krízy úplne zle. „Mali by byť priamo na hranici, aby policajtom pomáhali monitorovať a riešiť situáciu.“

Remišová reagovala, že politici, ktorí najviac kričia, že treba zastaviť migráciu, tak pre to vôbec nič neurobili. Dokonca údajne zablokovali prijatie riešenia, ktoré by v tom výrazne pomohlo.

„Hovoriť o tom, že migranti sú problém a pritom neriešiť ten problém, tam kde sa môže, je absolútne pokrytectvo. Brusel nemôže mať ústretovú azylovú politiku a potom nechať všetko na členské štáty. Treba reevidovať zoznam krajín, ktoré sú podľa Európskej komisie vo vojnovom konflikte a sprísniť azylovú politiku.“

Forró si myslí, že uzavrieť hranice s Maďarskom nie je správne riešenie. „Tým je jedine to, keď pomôžeme krajinám, ktoré majú schengenské hranice a chránia Európu proti migrantom.“

Vojaci pomáhajú, ale je ich málo, priznal. „Táto téma je však využívaná len v kampani a na južné a východné Slovensko sa pozerajú len vtedy.“

Danko uviedol, že sa tu ukazuje slabosť Európskej únie. „Na Slovensko musí prísť jasná, stabilná vláda, ktorá to, čo povie, urobí.“

Treba posilniť hranicu, ukazuje sa tu naša „bezzubosť“, treba to robiť v koordinácii Vyšehradskej štvorky. „Západ žije v socializme, kde každý, kto sa tam prisťahuje, má vyššiu životnú úroveň.“

Ódor rozpráva len rozprávky, myslí si predseda SNS. „Z našich vojakov urobili (pozn. red. - Hegerova a Matovičova vláda) kuchárov a obslužný personál. Verím, že sa to po 1. októbri zmení a že naši vojaci dostanú úctu od štátu.“

Majerský vysvetlil, že prvá vec je, že sa to malo riešiť v dobrej spolupráci s Európskou úniou.

„Na Slovensku nemáme ministra vnútra a dobré funkčné zložky, ktoré by medzi sebou spolupracovali. Treba posilniť schengenskú hranicu na juhu Maďarska, aby sa migranti nedostali na hranicu s nami. Tiež čím skôr operatívne riešenie zo strany Európskej únie, aby migranti nepostupovali a neprelomili schengenskú hranicu,“ doplnil líder KDH.

Ako s paragrafom 363?

Remišová si myslí, že problémom začal byť pri generálnom prokurátorovi Marošovi Žilinkovi. „Chceme presadiť zmenu tohto paragrafu.“

Majerský je za to, aby vznikol senát viacerých prokurátorov, napríklad piatich alebo siedmich, ktorí budú rozhodovať v takýchto prípadoch. „Spôsob užívania sa musí zmeniť.“

Danko vysvetlil, že sa musia vyjasniť jednotlivé kompetencie. „Je tam chaos pri predkladaní spisov.“

„Je v súlade s ústavou, pre nás je to bezpredmetná vec,“ stručne vysvetlil postoj hnutia Sme rodina Krajniak.

Forró uviedol, že treba prehodnotiť a otvoriť túto tému.

Rozpočet

Líder Aliancie Forró si myslí, že treba lepšie využívať eurofondy. Tiež vypracovať projekty, ktoré pomôžu regiónom, ľuďom, podnikateľom, zlepšia zdravotníctvo či zdania firmy v segmentoch, kde sú veľké zisky.

Majerský vysvetlil, že sa najprv treba pozerať na príjmy až potom na výdavky. „Nemôžete rozdávať, keď nemáte naplnenú štátnu kasu. Treba efektívnejšie vyberať dane. Musí to ísť ruka v ruke s rozhýbaním biznisu a ekonomiky a pružným zamestnávaním.“ Financie sa môžu pribrať aj z eurofondov či „bankových odvodov solidarity“. „Nebudeme šetriť na zdravotníctve a sociálnej starostlivosti. Nemôžeme všetkým dávať rovnako, treba adresnú pomoc.“

Dvojka Sme rodina Krajniak uviedol, že sa nemôže šetriť na energetickej pomoci domácností. „Treba zdaniť monopoly, oligopoly a regulované subjekty. Do rozpočtu potrebujeme naliať čosi viac ako 500 miliónov eur.“ Tie by mali stačiť na stabilizovanie štátneho rozpočtu na najbližšie roky, doplnil.

Šéf SNS ozrejmil, že Slovensko potrebuje adresné štátne investície. „Potrebuje však aj silnú vládu, aby s reťazcami a bankami vedela rozprávať. Chcem aj zásadnú zmenu Národnej banky, aby tam bol guvernér s tvrdou rukou voči bankám.“

Situácia v zdravotníctve

Líder Aliancie Forró uviedol, že sa Aliancia snaží pomáhať ambulantným lekárom na župných úrovniach. „Pomáhame aj lekárom, aby si založili svoje praxe. Problém nedostatku lekárov by sa dal vyriešiť tak, že študenti medicíny by museli ostať na Slovensku po ukončení vysokej školy aspoň päť rokov. Chvíľu by to trvalo, ale efekt by sa dostavil.“

Remišová uviedla, že poisťovne by mali investovať do dostupnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti a nie si zhromažďovať zisky a vyťahovať to zo zdravotníctva, ako to robí istá finančná skupina.

Krajniak si zase myslí, že najdôležitejšia je dostupnosť zdravotnej starostlivosti. „Potrebujeme dofinancovať ambulantných lekárov, zdravotné sestry a personál. Netreba tiež rušiť nemocnice tam, kde by to zhoršilo zdravotnú starostlivosť.“

Šéf KDH Majerský ozrejmil, že starostlivosť o človeka je prvoradá. „Na peniaze tu nemôžeme pozerať. Treba dostupnú zdravotnú starostlivosť, poriadok v poplatkoch, štartovací príspevok pre sestry, transparentné čakacie doby, fungujúce duálne vzdelávanie v rámci stredného zdravotníckeho školstva, rezidenčný program a lepšie podmienky čo sa týka prístrojov a vybavenia v nemocniciach,“ doplnil.

Priority strán vo voľbách

Remišová vysvetlila, že ako jediný politický subjekt mali odvahu urobiť naozajstnú koalíciu a spojiť sily.

„Mnohé politické strany hovorili o tom, že nechcú, aby prepadli hlasy a budú sa spájať, v skutočnosti však len trieštili demokratické sily a pomáhali Robertovi Ficovi.“

S Matovičom ju spájajú témy ako podpora rodín, boj za spravodlivosť a to, že sa ich voličom garantujú to, že nikdy nepôjdu so Smerom, ani novým, ani starým.

Myslí si, že je mimoriadne dôležité poraziť Fica a zachovať právny štát, ale k tomu nestačí výhra Progresívneho Slovenska. „Každý jeden prepadnutý hlas je v prospech Fica, a to nesmieme dopustiť.“

Krajniak ozrejmil, že ich väčšinu z ich programu presadili iba pre to, že neriešili v politike egá a osobne neútočili na oponentov.

„Žiaľ, dobré veci, ktoré urobila naša vláda, boli prekryté neustálymi osobnými útokmi a hádkami Matoviča so Sulíkom, ktoré vydláždili cestu k návratu Fica.“

Strany, ktoré podporujú prorodinnú politiku, by sa nemali hádať, ale mali by hľadať spoločnú reč, doplnil.

Majerský uviedol, že KDH ponúka stabilitu a má zastúpenie v rámci celého Slovenska a regiónov.

„Je aj politickou stranou, ktoré dokáže prijať sebareflexiu, obmedziť štruktúry. Nie sme v rukách oligarchov alebo jedného človeka. Sme obmenené KDH s novou víziou.“

Ak budeme vo vláde, chceme 50 % eurofondov do samospráv vyhlásil líder KDH. „Vy ste dali 16 percent, úbohé,“ odkázal Remišovej.

Prioritou Aliancie je to, aby sa darilo ľuďom na južnom a východnom Slovensku. „Nikdy sa tieto regióny nerozvíjali, keď tam nebolo maďarské zastúpenie (pozn. red. - v parlamente). Keď niečo Aliancia povie ráno, platí to nie len večer, ale aj o týždeň či mesiac.“

Keď chcú Dzurinda so Simonom zastupovať ľudí a vidia, že nemajú žiadnu šancu, tak nech vyzvú svojich voličov, aby podporovali Alianciu, dodal Forró.

Danko povedal, že SNS má byť zdravým stredom. „Zastupujeme národne, kresťanské, sociálne hodnoty so silným koaličným potenciálom. Máme najlepšie regionálne zastúpenie a veľké zastúpenie žien.“

Sulík, Matovič, Kollár musia skončiť a Šimečka sa nesmie dotknúť moci, uviedol šéf SNS. Za vhodnú koalíciu považuje spojenie Hlasu, Smeru a jeho strany.

Informácie o hosťoch

Milan Majerský (52) je predsedom Prešovského samosprávneho kraja. Taktiež je aj lídrom Kresťanskodemokratického hnutia. Práve s ním ide do predčasných parlamentných volieb s číslom 1.

Andrej Danko (49) je advokát, politik a predseda Slovenskej národnej strany. Do sobotňajších volieb ide práve s SNS. Na kandidátke mu patrí číslo 1.

Veronika Remišová (47) je poslankyňa slovenského parlamentu „veriaca v silu ideálov“. Je predsedníčkou strany Za ľudí, ktorá ide do volieb v trojkoalícii s názvom OĽANO a priatelia. Na kandidátnej listine jej patrí 147. miesto.

Krisztián Forró (47) je predsedom politickej strany Aliancia - Maďari. Národnosti. Regióny. Taktiež je aj ekonómom. Do volieb pôjde s číslom 1 so stranou Szövetség-Aliancia.

Milan Krajniak (50) je poslancom slovenského parlamentu a podpredsedom hnutia Sme rodina. S ním ide aj do nadchádzajúcich volieb, a to s číslom 2.

Celú časť relácie Superdebata Voľby 2023 si môžete pozrieť nižšie:

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok