Predvolebné duely: Čambal tvrdí, že každý maďarský národovec by mal byť aj slovenským vlastencom. Podľa Aliancie sme odkázaní jeden na druhého

ta3/Lenka Klobučníková
15.9.2023 18:00

V predvolebnom dueli na ta3 sa stretli Örs Orosz (Aliancia) a Zdenko Čambal (SNS).

stiahnuť.jpg
ta3

Spolužitie Slovákov a Maďarov na Slovensku

Počas prebiehajúcej kampane ešte nikto nevytiahol maďarskú kartu. Na otázku, či to môžeme pripísať k lepšiemu vzťahu Slovákov a Maďarov u nás odpovedal Orosz nasledovne: "Niektorí bývalí politici SASKY nechutne vyťahovali maďarskú kartu v prípade kupovaní niektorých nehnuteľností na Slovensku."

Za SNS sa k maďarskej karte vyjadril aj Čambal: "Strana SNS si prešla určitým vývojom. Je to moderná národná strana. Maďarská karta, ktorá by sa dala pri voľbách použiť, je dávno minulosťou." Ako ďalej dodal, máme relatívne dobré štandardné vzťahy. "Každý maďarský národovec by mal byť zároveň aj slovenským vlastencom. Každý z nás má svoj materinský jazyk, ktorý je ten najkrajší. Ale keď žijeme na Slovensku, treba si uvedomiť, že štátny slovenský jazyk nie je potrebný iba v školstve, ale aj v práci," vysvetlil.

Podľa Čambala hlavne v minulosti rodičia z maďarskej strany, orientovali svoje deti iným smerom, a tak sa do našej spoločnosti ťažko začleňovali. "Žijeme v roku 2023, žijeme v jednej spoločnej Európe, a preto tie vzťahy sú také dobré, aké sú," dodal.

Jazyková bariéra

Orosz následne doplnil, že Slováci a Maďari sú odkázaní jeden na druhého. Žijeme v dobe, kedy podľa neho hrdý Slovák a Maďar môžu byť spojenci. "Jazyková bariéra je pre nás neprekonateľná záležitosť. Náš spoločný vývoj a minulosť by nás mala spojiť natoľko, aby konečne došlo k zmiereniu národov. A to nielen na medzinárodnej úrovni, ale aj na úrovni spoločnosti. Je tam ešte veľa práce," zdôraznil. 

Maďarská televízia verzus slovenská

Orosz zdôraznil aj fakt, že v maďarskej televízii pravidelne vysielajú správy, ktoré sú aj slovenské. "Treba vytiahnuť tŕne z 50. rokov, keď nastali konflikty."

Problematika nehnuteľností a pamiatok

Nákup historických pamiatok postavilo do pozoru aj ministerstvo zahraničných vecí. Kontroverzné aktivity maďarskej vlády voči Slovensku k rôznym historickým chráneným nehnuteľnostiam a športovým klubom poslancom nedá spávať. "Naše občianske združenie sa zaoberá ochranou kultúrnych pamiatok. Opravujeme aj ruiny stredovekých nehnuteľností. Na Slovensku sa nachádza vyše 17-tisíc pamiatok. Stovky z nich zanikli, pretože nebola vôľa a financie na opravu. Na južnom Slovensku sa nachádzajú tucty pamiatok. Na jednej strane odpredáme ornú pôdu, čo nás má živiť rôznym cudzincom a zrazu niekomu vadí, že z tých 17-tisíc NKP nejaká slovenská firma napojená na maďarskú firmu kúpi sedem alebo desať kusov," dodal Orosz.

Dohoda s SK8 a ZMOS-om

Premiér Ľudovít Ódor uzavrel dohodu s SK8 a ZMOS-om. Išlo o 108 miliónov eur, ktoré samosprávy mali prisľúbené ešte od bývalého predsedu vlády Eduarda Hegera. Nakoniec z tých 108 miliónov je iba 54. "Pred komunálnymi a regionálnymi voľbami som pred rokom hovoril, že zákon o obecnom zriadení 369 aj 305 o regionálnych samosprávach je prekonaný a musí sa zmeniť," zdôraznil Čambal. Pokiaľ samosprávy nedostanú všetky finančné prostriedky, ktoré potrebujú na realizovanie svojich kompetencií, tak sa podľa neho nepohneme. 

Anketa

Hlasovanie sa skončilo.

V predvolebnom dueli presvedčil viac divákov Zdenko Čambal (71 %) ako Örs Orosz (29 %).

Informácie o hosťoch

Örs Orosz (38) pracuje ako organizátor, projektový manažér, kandiduje za stranu Aliancia. Na kandidátnej listine má číslo 6.

Zdenko Čambal (61) je primátorom mesta Holíč. Kandiduje za stranu SNS. Do volieb ide s číslom 6.

Celú časť relácie Predvolebné duely si môžete pozrieť nižšie:

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok