Ako spraviť Európu atraktívnou? Lídri V4 riešili aj krízu Únie

TA3 TASR
21.7.2016 06:21

Čo chce EÚ ponúknuť verejnosti, aby európska myšlienka zostala naďalej atraktívna? To je téma, ktorú slovenský premiér Robert Fico označil za najaktuálnejšiu po stretnutí šéfov vlád Vyšehradskej štvorky vo Varšave.

Silné stránky EÚ

Premiéri V4 chcú v tomto smere zaujať spoločné stanovisko, s ktorým prídu na septembrový neformálny summit EÚ v Bratislave. Podľa Roberta Fica by radi naformulovali ponuku, ktorá zdôrazní silné stránky EÚ a zároveň odpovie na jej chyby a slabiny. Premiéri V4 by sa preto mali ešte stretnúť na prelome augusta a septembra.

"Pre Slovensko je cťou, že organizuje summit dvadsaťsedmičky, kde začne proces hľadania odpovede pre európsku verejnosť," povedal slovenský premiér na tlačovej konferencii po varšavskej schôdzke. Bratislavský summit by mal byť podľa neho odpoveďou na otázku, aká bude EÚ po odchode Británie.

Nenaplnené očakávania Európanov

Poľská premiérka a zároveň hostiteľka summitu Beata Szydlová ubezpečila, že Poľsko bude pokračovať v začatých projektoch a témach. Szydlová potvrdila, že sa premiéri V4 zhodli na tom, že potrebujú spoločné rokovanie pred summitom v Bratislave. "Chceme sa ako V4 na summit dobre pripraviť a mať spoločné návrhy v rámci budúcnosti EÚ," konštatovala.

EÚ v súčasnej podobe podľa jej slov nenapĺňa očakávania Európanov. Únia tu - ako uviedla - musí byť pre občanov a nie pre európske inštitúcie. "Únia musí prejsť reformami, ktoré ju urobia silnejšou, reálnejšou a bližšou k občanom," domnieva sa Szydlová.

Regionálny alebo globálny hráč

Maďarský premiér Viktor Orbán označil dnešné stretnutie za veľmi dôležité. "Vybudovali sme základy toho, aby V4 predložila na bratislavskom summite spoločné návrhy," povedal. Vyslovil pritom názor, že EÚ po vystúpení Británie už nebude mať globálnu, ale len regionálnu dimenziu. Práve z tohto dôvodu sa domnieva, že summit v Bratislave bude významný – musia na ňom uvažovať o tom, ako získať späť pozíciu globálneho hráča.

Český premiér Bohuslav Sobotka taktiež označil V4 za unikátny formát regionálnej spolupráce. Česko vidí tri hlavné priority V4: orientáciu na bezpečnosť, dôraz na prosperitu a presadenie vyváženej úlohy európskych inštitúcií.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok