Morales prekvapil pápeža, do rúk mu dal Ježiša na kosáku

SITA
10.7.2015 10:41

Bolívijský prezident Evo Morales vyvolal v stredu pobúrenie medzi predstaviteľmi katolíckej cirkvi, keď pápežovi Františkovi počas jeho pobytu v tejto juhoamerickej krajine odovzdal ako dar sošku Krista ukrižovaného na kosáku a kladive.

Morales prekvapil pápeža, do rúk mu dal Ježiša na kosáku
SITA/AP

Zmätený pápež

Drevenú repliku diela zobrazujúceho súčasne symboly kresťanstva i komunizmu František prijal so zmäteným výrazom, pričom sa vo všeobecnosti predpokladalo, že bola zhotovená podľa návrhu samotného Moralesa.

Vatikán však neskôr vyjadril prekvapenie nad zistením, že namiesto ľavicového prezidenta originál sošky vytvoril bolívijský jezuitský kňaz Luís Espinal Camps, ktorého v roku 1980 zavraždila pravicová polovojenská skupina.

Toto spájanie symbolov kresťanstva a komunizmu viacerých predstaviteľov cirkvi rozhnevalo, keďže komunisti v minulosti kresťanov prenasledovali a v niektorých komunistických krajinách ich prenasledujú dodnes, píše agentúra Reuters.

Bolivia_Pope_South_America-8b228bf1d9da4f59914088e481866d5d.JPEG

Moralesova provokácia?

"Vrcholom arogancie je manipulovať Boha na účely ateistických ideológií," napísal na Twitteri španielsky biskup José Ignacio Munilla. Iní predstavitelia cirkvi a niektorí bolívijskí opoziční politici obvinili Moralesa z provokácie a zneužitia pápežovej návštevy na presadzovanie svojich protizápadných názorov.

Podľa bolívijských novinárov je soška dielom zavraždeného kňaza, ktorý bol zástancom práv baníkov. Krátko po príchode do La Pazu sa František pomodlil na mieste, kde Espinalovo telo vrahovia nechali pohodené pri ceste.

"Je to pravda. Je to niečo, čo vytvoril Espinal. Pápež o tom nevedel. Ja som o tom nevedel. Mnoho ľudí o tom nevedelo," uviedol vo štvrtok na mimoriadnom brífingu vatikánsky hovorca Federico Lombardi.

Na oltár v žiadnom prípade

Šéf Moralesovho štábu Juan Ramón Quintana potvrdil, že ide o repliku Espinalovej skulptúry. Prezident ju podľa neho daroval pápežovi ako dôkaz, že učenie cirkvi je zlučiteľné s komunistickým bojom za práva chudobných a pracujúcich. 
Lombardimu podľa vlastných slov bolívijskí jezuiti vysvetlili, že darovaná soška nie je "marxistickou interpretáciou náboženstva, ale otvorením dialógu s tými, čo hľadajú spravodlivosť a oslobodenie""Avšak, nemyslím si, že by som tento symbol položil v kostole na oltár," dodal vatikánsky hovorca.

Po návšteve Ekvádora a Bolívie pápež odcestuje do Paraguaja, ktorý je poslednou zastávkou na jeho ceste po troch juhoamerických krajinách.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok