Na justičný protest prišli stovky ľudí, súdy boli v pohotovostnom režime

Aktualizované:
Zamestnanci justície vstúpili do štrajku. Do práce neprišlo viac ako 3 700 justičných zamestnancov, čo je vyše 93 percent. Išlo o asistentky súdov, zamestnankyne podateľní, informačných centier, účtovníčky, hospodárky, rozpočtárky, vyšších súdnych úradníkov, probačných a mediačných úradníkov či tajomníčky senátov.

Na protest v Bratislave prišli stovky ľudí

Zruba päť stoviek zamestnancov súdov z celého Slovenska sa zišlo na protestnom zhromaždení v Bratislave. Snažili sa tak upozorniť na ich situáciu a požiadavky, s ktorými vstúpili do jednodňového výstražného štrajku.

Protestné zhromaždenie začali zamestnanci súdov pred budovou ministerstva financií. Po tom, ako ich nikto z predstaviteľov ministerstva neprijal, vydali sa na pochod mestom, smerom k sídlu ministerstva spravodlivosti. 
Súdni úradníci mali v rukách množstvo transparentov.

"Chceme žiť a nie živoriť!" je na jednom z nich. "Vy všetci, ktorí ste prišli, ste hrdinovia, pretože prvýkrát v histórii samostatného Slovenska ste sa postavili zo svojich stoličiek a prišli ste bojovať za svoje práva a požiadavky," povedal protestujúcim kolegom člen predsedníctva Odborového zväzu justície Filip Demo.

Štrajková pohotovosť výsledky nepriniesla

Ďalší odborový predák Pavel Uhrík prečítal svojim kolegom vyhlásenie OZJ k štrajku. Odborári v ňom konštatujú, že už od roku 2011 sú v štrajkovej pohotovosti, ktorá nepriniesla konkrétny výsledok. "Napriek mnohým aktivitám Odborového zväzu justície ministerstvo spravodlivosti nerealizovalo ani jeden zo svojich sľubov," prečítal Uhrík.

"Jednodňový štrajk je radikálnym krokom, ktorým chceme upozorniť na neudržateľný stav a vyzvať vládu, aby sa už skutočne začala zaoberať situáciou v justícii," uviedol. Odborári sú presvedčení, že štrajk povedie k prijatiu rýchlych a účinných opatrení a nebude potrebné použiť ďalšie krajné prostriedky.

"Nie je mysliteľné, aby ľudia, ktorí nesú takú veľkú zodpovednosť, robili za také mzdy, aké sú v súčasnosti v súdnictve," vyhlásil pred zhromaždenými prezident Konfederácie odborových zväzov Jozef Kollár.
"Asi nastala doba, aby sme svoje práva, svoje peniaze pýtali na ulici, pýtali štrajkom, nie normálnym rokovaním," doplnil.

Demo pre médiá uviedol, že podľa ich informácií sa nakoniec do štrajku zapojilo ešte viac kolegov, ako avizovali. Odborári dopredu oznámili účasť 93,2 percenta zamestnancov súdov. Na 15 všeobecných súdoch je podľa informácií OZJ dnes účasť na štrajku 100-percentná.

Rezort: O financovaní rokujeme bez ohľadu na štrajk

Ministerstvo financií v reakcii na protest pod jeho oknami uviedlo, že o zabezpečení financovania rezortu spravodlivosti rokujú bez ohľadu na štrajkové aktivity. "Rokovania však ešte neboli definitívne ukončené, preto nepovažujeme za vhodné informovať o čiastkových výsledkoch," napísal tlačový odbor ministerstva financií.

Zamestnanci súdov do štrajku vstupujú so štyrmi požiadavkami - zvýšiť rozpočet ministerstva spravodlivosti o štvrtinu, zabezpečiť materiálno-personálny a ekonomický chod súdov, okamžite prijať osobitný zákon o postavení zamestnancov v justícii a zlepšiť sociálno-ekonomickú situáciu zamestnancov justície.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá