Bezák odíde do Talianska v novom roku

Aktualizované:
Bezák odíde do Talianska v novom roku
Zdroj foto: SITA
Odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák by mal začať pôsobiť v Taliansku po novom roku. Ako povedal dnes novinárom pri predstavení knihy vyznanie, nevie, čo bude v Taliansku robiť, pretože súhlas na pôsobenie mu musí dať biskup z Verony.

„Možno budem zavretý v izbičke ako mních. Okrem športovania budem čítať knihy,“ povedal s tým, že 2. júl 2012 mu zmenil život. „Idem študovať, idem skúmať svoje myšlienky. Chcem, aby si ma obľúbili športovci, rodiny, starí v Taliansku. To, čo som chcel ponúknuť Slovensku, ponúknem im,“ vyhlásil.

Bezák chce s tým, čo sa stalo na Slovensku, raz a navždy skončiť. „Tento Bezák v knihe skončil. Nový rok treba začať inde. Bude to Taliansko. Už ma tam čakajú,“ uviedol. Už sa tam bol pozrieť.

Bezák nechce, aby Slovenskom išlo za ním do Talianska. „Pre mňa je toto rozlúčka. Nechcem, aby sa organizovali za mnou zájazdy. Nechcem žiadny Roberttour. Pre mňa sa jedna etapa skončila. Som mŕtvy muž. Na Slovensku nemám mandát,“ povedal a dodal, že cirkev nikdy neopustí. „Ak ma pošle preč, ja neodídem“.

Bezák hľadá pre seba nový život. „Čím sa odchod blíži, tým mi je ťažšie. Nemám dvadsať, ani tridsať, mám 54. Ľudia sa nesťahujú v 54 rokoch s tým, že chcú zažívať niečo nové,“ konštatoval.

Bezáka vysvätili za biskupa 6. júna 2009. Z riadenia Trnavskej arcidiecézy ho odvolal pápež Benedikt XVI. 2. júla 2012. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012. Podľa informácií agentúry SITA by mal Bezák pôsobiť v talianskom Busollengu neďaleko Verony v kláštore rehole redemptoristov, ktorej je členom. Redemptoristi tam spravujú Sanktuárium Márie ustavičnej pomoci. Bussolengo sa nachádza neďaleko jazera Lago di Garda.

KBS: K Bezákovým slovám sa nevyjadrí

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) sa nebude vyjadrovať k dnešným výrokom odvolaného trnavského arcibiskupa Roberta Bezáka. Ako povedal dnes pre agentúru SITA hovorca KBS Jozef Kováčik, KBS nepovažuje za správne využívať službu médií na komunikáciu s arcibiskupom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá