Srbsko a Kosovo našli v Bruseli spoločnú reč

TASR, TA3
19.4.2013 17:49

Srbsko a Kosovo dospeli dnes za sprostredkovania Európskej únie v Bruseli k dohode, ktorá by mohla byť východiskovým bodom pre normalizáciu ich vzájomných vzťahov.

Kosovskí Srbi sú z dohody rozčarovaní

Pôvodné informácie tlačových agentúr Reuters a AP, ktoré sa odvolávali na zdroje EÚ i na kosovskú ministerku pre európsku integráciu Vloru Citakuovú a jej správy na sociálnej sieti Twitter, potvrdila v Bruseli šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová. Tá sa obom stranám poďakovala za ich "odhodlanie" a "odvahu". Dohoda je podľa nej krokom od minulosti smerom bližšie k Európe.

Prvé konkrétne informácie o obsahu srbsko-kosovskej dohody, ktorú dnes v Bruseli parafovali premiéri Ivica Dačič a Hashim Thaci, priniesla s odvolaním sa na srbské médiá rakúska tlačová agentúra APA. Podľa nej budú právomoci srbskej komunity na severe Kosova vyplývať z kosovskej legislatívy a Európskej charty miestnej samosprávy.

Severné Kosovo by malo disponovať špeciálnymi autonómnymi právami, ktoré naň prenesie Priština. Ich súčasťou bude právo mať vlastného prezidenta, vlastný parlament i akúsi formu vlády. Región by mal mať vlastného policajného veliteľa, ktorý bude mať na starosti štyri severokosovské obce obývané Srbmi. Aj policajti na severe Kosova budú platení kosovským ministerstvom vnútra.

Ešte v tomto roku by sa mali uskutočniť v oblasti lokálne voľby. Spoločné riešenie otvorených otázok v oblastiach telekomunikácií a zásobovania elektrickou energiou by sa malo nájsť do konca júna. 

Srbsko a Kosovo sa dohodou zaviazali, že si vzájomne nebudú podkopávať úsilie o integráciu do Európskej únie a nebudú podnecovať k takémuto počínaniu ani iné štáty. Komisiu, zloženú zo zástupcov oboch strán, poveria, aby obsah dohody realizovala v praxi.

Štyri Srbmi obývané obce na severe Kosova sa dnes jednoznačne postavili proti plánu, pretože podľa miestneho politika Krstimira Pantiča avizovaná dohoda oboch premiérov "nie je v záujme kosovských Srbov".

Pantič dodal, že nikto na severe Kosova sa nebude podieľať na jej realizácii v praxi.
Pre obe strany je pri tom riešenie severokosovského problému dôležitým predpokladom pre ďalší pokrok v procese približovania sa k Európskej únii.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok