Rusko zrušilo vojenské cvičenie Západ. Cvičíme na Ukrajine, povedal Šojgu

ta3 čtk
4.9.2023 18:36

Rusko zrušilo na tento mesiac plánované vojenské cvičenie Západ-2023, uviedol to v pondelok podľa agentúry Interfax ministerstva obrany Sergej Šojgu. Ruská armáda podľa neho namiesto toho "cvičí na Ukrajine". Povedal ruský Šojgu po rokovaniach a tureckých predstaviteľoch v Soči na novinársky dotaz týkajúci sa pravidelných manévrov.

fhmn
TASR/AP

Nedostatok vojakov

O tom, že Moskva pravdepodobné manévre zruší, minulý týždeň o tom informovalo britské ministerstvo obrany. Dôvodom je podľa Londýna nedostatok vojakov a vybavenie, ktorému Rusko v dôsledku vojny na Ukrajine momentálne čelí.

Strategické cvičenie

Takzvané spoločné strategické cvičenie uskutočňovalo Rusko od roku 2010 vo štvorročných cykloch, a to po celom svete. Od roku 2021 sa cvičenie malo konať každý druhý rok v západnej časti zeme, čo podľa Londýna odrazilo prioritu Moskvy s ohľadom na narastajúce konfrontácie so Západom.

Manévre, ktoré vykonala ruská armáda spoločne s Bieloruskom v septembri 2021, teda len niekoľko mesiacov pred začatím ruskej invázie na Ukrajine, boli najväčšie od rozpadu Sovietskeho sväzu. Podľa Moskvy je na fronte cez 200 000 vojakov.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok