Severná Kórea reaguje na spojenecké cvičenie. Odpálila balistické rakety

ta3 ČTK
30.8.2023 17:11

Severná Kórea v stredu odpálila najmenej dve balistické strely krátkeho doletu smerom do Japonského mora. Podľa juhokórejskej armády doleteli do vzdialenosti asi 360 kilometrov, informovala agentúra Reuters.

Severná Kórea reaguje na spojenecké cvičenie. Odpálila balistické rakety
TASR/AP

Južná Kórea odpálenie rakiet označila za vážny provokatívny čin a oznámila, že posilnila pohotovosť a pripravenosť armády pre prípad ďalších provokácií. Japonský premiér Fumio Kišida poveril zodpovedné ministerstvá a agentúry, aby zhromaždili informácie o incidente a zaistili bezpečnosť lietadiel a lodí, informoval úrad premiéra, ktorý citovala agentúra Kjódó.

Pchjongjang rakety vystrelil len niekoľko hodín po tom, čo Spojené štáty do oblasti vyslali bombardéry B-1B, ktoré sa tu zúčastňujú spojeneckého cvičenia spoločne s juhokórejskými a japonskými vojenskými lietadlami. KĽDR už v minulosti reagovala na manévre v oblasti raketovými testami.

Rekordný počet rakiet

Rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN zakazujú Severnej Kórei vykonávať testy balistických rakiet. Napriek tomu KĽDR v minulom roku odpálila rekordný počet rakiet, vrátane medzikontinentálnych balistických striel schopných dosiahnuť americkú pevninu. Množstvo testov vykonala aj tento rok.

Pchjongjang sa tiež tento rok neúspešne pokúsil vyslať do vesmíru svoju prvú špionážnu družicu. Americkí a juhokórejskí predstavitelia tiež varovali, že sa KĽDR môže pripravovať na prvý jadrový test od roku 2017.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok