Výzva odborníkov: Strategický plán na prechod k bezuhlíkovej ekonomike musí byť prioritou Slovenska

30.8.2023 13:22

Slovenská klimatická iniciatíva iniciovala výzvu, v ktorej odborníci a osobnosti Slovenska vyzývajú vládu, aby sa stal strategický plán na dosiahnutie uhlíkovej neutrality prioritou. Národný energetický a klimatický plán (NECP) je stratégia modernizácie slovenskej energetiky s prechodom na uhlíkovo neutrálnu krajinu v roku 2050. NECP sa aktualizuje a rozhoduje sa v ňom, či sa nám podarí úspešne transformovať naše hospodárstvo.

Sme na ceste ku klimatickej katastrofe, varuje OSN. Štáty by mali v znižovaní emisií pridať
Foto: TASR/AP

Signatármi výzvy sú platformy Budovy pre budúcnosť, Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC), alebo aj firmy PW Energy, a.s. alebo Knauf Insulation, či organizácie ako Bratislava Policy Institute alebo osobnosti z akademickej obce.

„Úspešnosť vyspelých krajín tkvie v schopnosti pracovať systematicky na strategicky dôležitých témach. Veľmi si želám, aby Slovensko dokázalo urobiť z prechodu na zelenú ekonomiku politickú a celospoločenskú prioritu. Národný energetický a klimatický plán je príležitosť na nastavenie ambícií a politík na desiatky rokov dopredu a energetická efektívnosť budov je jedno z kľúčových opatrení na dosiahnutie uhlíkovej neutrality,“ povedala Katarína Nikodemová, riaditeľka Budov pre budúcnosť.

Doterajšie skúsenosti ukazujú, že Slovensko nedosiahlo stanovené ciele a NECP musí byť ambicióznejší, aby zabezpečilo, že Slovensko dobehne požiadavky Zelenej dohody EÚ.

„Vyššia energetická účinnosť pri nižšej spotrebe energie je kľúčovou hnacou silou zeleného prechodu EÚ. Najväčším nedostatkom NECP pri hodnotení cieľov, potenciálov a prostriedkov na ich dosiahnutie je, že budovy nie sú považované za samostatný zdroj úspor energie, napriek tomu, že majú jeden z najväčších potenciálov. Ich zahrnutím do všeobecného energetického rámca sa stráca transparentnosť potenciálov, ako aj opatrení, ich sledovateľnosť a účinnosť,“ vyjadrila sa Kateřina Chajdiaková zo Slovenskej klimatickej iniciatívy.

NECP má poskytnúť obyvateľom Slovenska istotu, že ako krajina zvládneme zelenú transformáciu a pomôžeme im zvládnuť dôsledky zmeny klímy. NECP má ponúknuť firmám predvídateľný plán transformácie. Odborníci tak poukazujú na to, že príprava implementácia NECP má vplyv každú oblasť našej spoločnosti.

Spolu s Výzvou zaslanou na premiéra a ministrov z kľúčových rezortov hospodárstva, financií, životného prostredia, dopravy, sociálnych vecí, regionálneho rozvoj a školstva poslala Slovenská klimatická iniciatíva aj Informačný materiál s piatimi odporúčaniami pre úspešné dosiahnutie uhlíkovej neutrality.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok