Prezidentka dočasne odvolala riaditeľa SIS. Hovorí, že takýto postup prikazuje zákon

21.8.2023 13:22

Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok rozhodla o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby riaditeľa SIS Michala Aláča. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec.

Voči Michalovi Aláčovi bolo 17. augusta vznesené obvinenie za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

S obvinením sa stotožnili dozorujúci aj službukonajúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Podľa zákona sa príslušník Slovenskej informačnej služby musí dočasne pozbaviť výkonu štátnej služby, ak by jeho ďalšie ponechanie vo výkone štátnej služby ohrozovalo dôležitý záujem štátnej služby a je dôvodne podozrivý, že spáchal trestný čin. 

Rovnaký meter

Tieto dôvody boli naplnené, keďže uvedených trestných činov sa podľa vyšetrovateľa mal Aláč dopustiť v priamej súvislosti s výkonom funkcie riaditeľa SIS, jeho ponechanie vo výkone štátnej služby by ohrozovalo dôležitý záujem štátnej služby, ktorým je efektívne fungovanie domácich a zahraničných partnerských vzťahov založených na vzájomnej dôvere. V takomto prípade vedie SIS jej námestník, dodáva prezidentská kancelária.

Rovnaký postup uplatnila prezidentka aj v minulosti v prípade obvinenia vtedajšieho riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. 

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok